Spora część z nas zadaje sobie pytanie, na jaki samochód postawić. Rynek wtórny aut osobowych kwitnie, jednak w salonach również nie brakuje interesujących propozycji, dlatego wybór pomiędzy używanym a nowym egzemplarzem jest naprawdę trudny. Starsze auta często kuszą nas swoimi cenami – by jednak mieć pewność, że auto, które kupujemy pochodzi z pewnego źródła, powinniśmy szukać samochodów używanych z gwarancją. Z drugiej jednak strony w podobnej cenie możemy zakupić zupełnie nowy samochód miejski, czy też z segmentu C. Co warto wiedzieć na ten temat, czym się kierować i jak dokonać właściwego wyboru?

Zalety nowego samochodu

Jednym z najważniejszych plusów, jakimi charakteryzuje się zakup auta z salonu, jest oczywiście wygoda. Możemy bez większego trudu wybrać nasz wymarzony model bez konieczności czasochłonnych poszukiwań, które nieraz kończą się fiaskiem. To my kupujemy nowy pojazd, dlatego to tylko i wyłącznie od nas zależy, na jaki kolor, wyposażenie, czy też silnik postawimy. Na tym jednak nie koniec, niemałą zaletą jest również pewność co do tego, że wybrany przez nas samochód nie był nigdy wcześniej użytkowany. W związku z tym wnętrze będzie idealnie czyste. Nie inaczej sytuacja będzie wyglądała z samą karoserią, na której nie znajdziemy przetarć, czy też z zawieszeniem, które w czasie jazdy nie odezwie się ani na moment. Na samym końcu musimy jeszcze wspomnieć o gwarancji spokoju. Kiedy kupujemy nowe auto, nie musimy zaprzątać sobie głowy kosztownym serwisowaniem samochodu, które może znacząco wpłynąć na nasz domowy budżet.

Jakimi minusami charakteryzuje się zakup nowego pojazdu?

Podstawową wadą, dla której tak wiele osób rezygnuje z zakupu nowego samochodu, jest niemały spadek wartości auta, który następuje już po opuszczeniu salonu. Przez pierwsze trzy lata samochody nowe tracą na swojej wartości od 30 do nawet 50 procent. Nie ma co też ukrywać – z tego samego powodu zakup nowego samochodu to dużo większy wydatek niż kupno nawet o kilka tylko lat starszej wersji tego samego modelu. Ograniczenia w przypadku nowych samochodów mamy zatem czysto budżetowe. I niejednokrotnie naprawdę warto przed podjęciem finalnej decyzji dobrze się zastanowić, czy na pewno potrzebujemy dużo droższego, ale zupełnie nowego samochodu, czy też może zupełnie satysfakcjonującym nas rozwiązaniem będzie używany kilkuletni samochód – wtedy oczywiście najlepiej pamiętać, aby były to samochody używane z gwarancją

Samochód używany – jakimi plusami może się pochwalić?

Modele z rynku wtórnego cieszą się naprawdę dużą popularnością. Jest to spowodowane między innymi tym, że w konkretnej kwocie jesteśmy w stanie zakupić samochód, który reprezentuje znacznie wyższą klasę niż nowe auta w podobnej cenie. W związku z tym możemy liczyć na lepsze prowadzenie, komfort oraz oczywiście prestiż. Co więcej, kilkuletni pojazd największą utratę na wartości ma już dawno za sobą, dlatego nie musimy się nią zbytnio przejmować. Warto wspomnieć także o tym, że samochody używane wszelkie stłuczki, czy też szkody parkingowe najczęściej mają już dawno za sobą. Właśnie dlatego nie musimy na taki egzemplarz „chuchać i dmuchać”, tak jak ma to miejsce w przypadku nowych aut. Warto jednak wspomnieć o tym, że znacznie lepiej kupować używane auta od sprawdzonych dealerów, czyli samochody używane z gwarancją. Jest to o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie niż kupno od zupełnie nieznanych sprzedawców.