Amplituner czy wzmacniacz - co wybrać?

Amplituner bywa mylnie nazywany wzmacniaczem lub odwrotnie. Doświadczony audiofil bez problemu wskaże różnice, bo wie, że nie są to te same urządzenia. Czym różni się amplituner od wzmacniacza i co wybrać, jeśli zależy nam na doskonałej jakości dźwięku?

Amplituner – co to jest?

Amplituner łączy rolę wzmacniacza i tunera radiowego w jednej obudowie. “Czyści dźwięk” i wzmacnia jego jakość. Pracuje w trybie stereo, jak i wielokanałowym, dlatego jest doceniany za uniwersalność. Jeśli zastanawiasz się, czy warto kupić amplituner, nawet jeśli masz niewiele wspólnego z muzyką, to odpowiedź brzmi: tak! Dostępne na rynku modele są dostosowane do niewielkiego kina domowego lub systemu nawet 13 kolumn! To urządzenie dostarczy Ci nowych wrażeń podczas oglądania ulubionego serialu na Netflixie lub słuchania nowego hitu ulubionego artysty. 

Amplituner bywa wykorzystywany na profesjonalnych imprezach muzycznych, ale my polecamy go też do domu. Niektóre modele mają dostęp do serwisów muzycznych (Tidal, Spotify) i mogą być sterowane za pomocą asystenta głosowego. Bardziej zaawansowane urządzenia świetnie uzupełnią system multimedialny w inteligentnym domu. Dodatkową zaletą jest fakt, że zajmuje niewiele miejsca i nie wymaga zakupu interkonektorów – amplituner to kompletne urządzenie, które zmieni jakość dźwięku w Twoim domu. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

  • Moc, 
  • Obsługiwane kanały,
  • Funkcje dodatkowe (asystent głosowy, regulacja niskich albo wysokich tonów),
  • Dostępne dekodery dźwięku,
  • Kompatybilność z telewizorem (jeśli zależy nam na oglądaniu produkcji filmowych lub seriali).

Amplituner jest intuicyjny, dzięki wyświetlaczowi i małej liczbie funkcji. W przeciwieństwie do obsługi wzmacniacza, z obsługą amplitunera poradzi sobie nawet początkujący użytkownik.

Wzmacniacz – co to jest?

Wzmacniacz audio to najczęstszy wybór wśród osób, które decydują się na stworzenie kina domowego we własnym pokoju lub salonie. Jak sama nazwa wskazuje, jest to wzmacniacz sygnału, który poprawia jakość dźwięku. Co to oznacza w praktyce?

  • Zmniejszenie poziomu zniekształceń.
  • Zwiększenie mocy dźwięku.
  • Poprawienie jakości dźwięku. 

W skrócie wzmacniacz to niezbędne urządzenie, jeśli marzymy o własnym pokoju multimedialnym, pomieszczeniu odsłuchowym lub domowym kinie. Mówi się, że to najważniejszy element, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Od jego klasy, jakości i funkcjonalności zależy końcowy efekt dźwiękowy. Odpowiednie dostrojenie brzmienia jest niemożliwe bez dobrego wzmacniacza – dlatego to sprzęt niemalże obowiązkowy, który skutecznie poprawia jakość dźwięku audio. 

Na rynku dostępne są wzmacniacze o różnej klasie (m.in. A, AB czy AA), czyli różnym systemie wykorzystania lamp albo tranzystorów. Klasa A jest uznawana za jedną z najlepszych, ponieważ zapewnia wysoką jakość dźwięku i niski poziom zniekształceń. Dla początkujących użytkowników najlepszym wyborem będzie wzmacniacz zintegrowany, który wystarczy podpiąć do głośnika. Najpopularniejsza, uniwersalna klasa to AB. Warto pamiętać, że wzmacniacz dobieramy nie tylko do posiadanego urządzenia audio, ale też do wielkości pomieszczenia! Im większe, tym większą moc będzie musiał mieć wzmacniacz. Z kolei zbyt mocny i niedopasowany do głośników może je uszkodzić – przed zakupem należy koniecznie zapoznać się z parametrami technicznymi urządzenia.

Wzmacniacz a amplituner – różnice 

Większość miłośników mocnego brzmienia z mniejszym budżetem decyduje się na zakup amplitunera. Częstym wyborem jest amplituner sony o mocy 145, z wejściem USB lub komunikacją NFC/Bluetooth. Klienci, którzy zakupili urządzenia tej marki chwalą je za wygodę używania oraz dobrą jakość dźwięku. Z kolei wzmacniacze cieszą się popularnością wśród osób z większym budżetem (chociaż wzmacniacz w wersji ekonomicznej można dostać już za 100zł! Nie będzie on jednak tak dobrej jakości, jak urządzenie za kilka tysięcy), ze względu na jakość komponentów i moc brzmienia. Zwłaszcza miłośnicy muzyki często decydują się na zakup wzmacniacza, a osoby, którym zależy na seansach filmowych najczęściej wybierają amplituner ze względu na uniwersalność. Co ważne, amplituner zabiera mniej miejsca i nie wymaga zakupu dodatkowych urządzeń. 

Co wybrać, żeby cieszyć się dźwiękiem doskonałej jakości? Jeśli nie chcemy gromadzić za dużo sprzętu i nie znamy się tak bardzo na kwestiach technicznych, lepszym wyborem będzie amplituner. Wzmacniacz jest świetnym sprzętem dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którym zależy na wyciągnięciu z dźwięku jak najwięcej. 

#artykuł sponsorowany #reklama