Jaki ekspres do kawy wybrać

Pyszny, aromatyczny napój na wyciągnięcie ręki to marzenie każdego miłośnika kawy oraz osób, które nie wyobrażają sobie poranka bez małej czarnej. Domowy ekspres jest coraz częstszym sprzętem AGD w kuchni. Stał się niemal tak podstawowym elementem wyposażenia jak zmywarka czy piekarnik. Popularność ekspresów wynika z wygody i przystępnej ceny. Jaki ekspres do kawy wybrać i czym kierować się przy wyborze?

Kiedy warto zdecydować się na ekspres do kawy? 

Jeśli codziennie pijesz kawę na mieście, to nie ma żadnych wątpliwości, że zakup własnego ekspresu oraz kubka termicznego to świetne rozwiązanie. W dłuższej perspektywie zaoszczędzić pieniądze oraz czas. Szybko zrobisz swoją ulubioną kawę w domowym zaciszu, zamiast czekać w kolejce w popularnej sieciówce kawiarni. Takie rozwiązanie jest nie tylko tańsze, ale też bardziej ekologiczne. 

Zakup ekspresu jest też dobrym pomysłem, jeśli często przyjmujesz gości. Większość osób chętnie pije kawę z ekspresu i niekoniecznie ucieszy się z tradycyjnej “zalewajki”. Ekspres kapsułkowy jest najlepszym wyborem przy okazjonalnym spożywaniu kawy. Jest tańszy niż inne rodzaje ekspresów, łatwy w obsłudze i czyszczeniu. Powszechnie uważa się, że zakup kapsułek jest nieekonomiczny i nieekologiczny. Nie jest to do końca prawda: większość ekspresów umożliwia stosowanie tańszych zamienników kapsułek, a zużyte można poddać recyklingowi. Jeśli kwestie ekologiczne są dla Ciebie ważne, sprawdź, która z firm odbiera kapsułki i utylizuje je w zrównoważony sposób. 

Ekspres do kawy: z młynkiem czy bez? 

Ekspresy dostępne na rynku mogą być całkowicie zautomatyzowane. Wtedy Twoja rola ogranicza się do wciśnięcia przycisku na wyświetlaczu i ewentualnie wybraniu mocy oraz wielkości naparu. Większość urządzeń umożliwia spersonalizowanie ulubionego napoju i jego zapamiętanie. Dzięki temu wystarczy tylko wdusić przycisk! Ekspres do kawy z młynkiem samodzielnie zmieli ziarna i zaparzy pyszny napar. Jeśli nie pasjonują Cię alternatywne metody parzenia kawy, urządzenie z wbudowanym młynkiem sprawdzi się w Twoim przypadku.

Czy wbudowany młynek zmienia coś w smaku kawy? Specjaliści uważają, że tak, ponieważ profesjonalne młynki mielą kawę dużo drobniej i dokładniej niż młynki wbudowane w ekspres. Nie są to jednak różnice, które jest w stanie wychwycić przeciętny miłośnik kawy. Dobra kawa może zostać zaparzona zarówno w ekspresie automatycznym, jak i przelewowym bez wbudowanego młynka. Cenisz sobie wygodę? Wybierz tę pierwszą opcję!

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze ekspresu?

W niektórych przypadkach wybór jest prosty. Jeśli ktoś lubi mleczne kawy, warto zdecydować się na ekspres z systemem spieniania mleka. Najlepiej, jeśli posiada również funkcję czyszczenia obiegu, ponieważ osadzanie się mleka może powodować wydobywanie się nieprzyjemnego zapachu. Osad może też wpływać na pogorszenie smaku kawy. Poza tym warto zwrócić uwagę na:

  • Ciśnienie – większość ekspresów na rynku ma ciśnienie od 10 bar w górę. Minimalne ciśnienie to 9 bar, które wystarczy do przygotowania dobrej kawy, jednak im wyższe ciśnienie, tym lepszy smak kawy.
  • Moc – decyduje o szybkości parzenia naparu. 
  • Głośność – warto sprawdzić ilość decybeli w specyfikacji; wiele ekspresów ma niski poziom głośności, ale przy wrażliwości na dźwięki lub dużej liczby urządzeń w kuchni, lepiej sprawdzić głośność ekspresu.
  • Pojemność zbiornika na wodę – standardowy pojemnik ma ok. 1,5l. To ilość wystarczająca na przygotowanie napojów dla 4-5 osób. Są również dostępne ekspresy (np. kapsułkowe) z mniejszymi pojemnikami lub większymi (głównie przemysłowe). 

Przed zakupem warto również przeczytać, jakie dodatkowe funkcje oferuje ekspres. Zdarza się, że sam informuje o konieczności czyszczenia filtrów lub konserwacji. Jednak nie zawsze tak jest – wtedy należy pilnować tego samodzielnie. 

Esencjonalny napar – kiedy warto zdecydować się na ekspres kolbowy?

Ekspres kolbowy to rodzaj ekspresu ciśnieniowego, który cieszy się dużą popularnością wśród miłośników kawy, którzy lubią samodzielnie przygotowywać kawę od A do Z. Brak wbudowanego młynka powoduje, że trzeba samodzielnie mielić ziarna w młynku lub stosować kawę zmieloną. Ta druga opcja nie jest polecana, bo zmielona kawa jest mniej aromatyczna. Ekspresy kolbowe są też bardziej budżetową opcją, ponieważ ich cena jest niższa niż w przypadku ekspresów z wbudowanym młynkiem. Kolejną zaletą jest niewielki rozmiar oraz pełna kontrola nad parzeniem kawy. 

Przy wyborze ekspresu do kawy należy wziąć pod uwagę czynniki wymienione w artykule oraz osobiste preferencje odnośnie parzenia kawy i jej smaku. Nie bez znaczenia jest również cena, jednak wymienione rodzaje ekspresów są dostępne w różnym przedziale cenowym w zależności od parametrów i wielkości np. zbiornika na wodę lub mleko.

#reklama #wpis reklamowy