Jaki monitor do gier

Może wydawać się, że kwestia wyboru odpowiedniego monitora jest sprawą drugorzędną, ale ma on tak samo duże znaczenie, jak wybór komputera. Zwłaszcza jeśli gramy w gry komputerowe! Jaki monitor wybrać do gier, a jaki do pracy i na jakie parametry zwrócić uwagę?

Jak wybrać monitor? Podstawowe informacje

Musimy wziąć pod uwagę kilka czynników: rozmiar (przekątną ekranu), typ matrycy czy liczbę portów wejścia. Jednym z najpoularniejszych modelki są monitory 24 cale. Monitor w tym rozmiarze sprawdzi się w pracy biurowej: pozwala na wygodne przeglądanie dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych, pdfów i innych aplikacji. Jeśli często pracujemy równolegle na więcej niż jednym dokumencie, warto przemyśleć zakup dwóch monitorów w tym samym rozmiarze – w ten sposób, po rozszerzeniu ekranu, powiększymy nasz obszar roboczy. Chociaż na rynku są dostępne większe modele, to 24 calowy monitor sprawdzi się zarówno w pracy biurowej, jak i przy codziennym oglądaniu filmów czy seriali, jeśli nie zależy nam na dużym obrazie oraz bardzo wysokiej jakości.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie monitora? M.in. na odświeżanie i czas reakcji. Te dwa parametry są ważne przy dynamicznej akcji, czyli przy grach komputerowych. Krótki czas reakcji zapewnia płynną grę. Nie ma natomiast wpływu na pracę – nowoczesne monitory dobrze sprawdzają się w biurach, niezależnie od parametrów. Na rynku dostępne są modele, które redukują poziom niebieskiego światła (wyposażone w technologię Blue Light Filter), chroniąc oczy przed przemęczeniem. To szczególnie ważne w przypadku długotrwałej pracy przy komputerze, może jednak wpływać negatywnie na obraz w czasie rozgrywki komputerowej (powoduje opóźnienia obrazu).

Cechy dobrego monitora do pracy

Do pracy biurowej, w której nie zajmujemy się grafiką lub montażem filmów, w zupełności wystarczy podstawowy monitor z matrycą IPS, która daje przyzwoite kąty widzenia i dobrą jakość obrazu. Najlepiej wybrać monitor o rozdzielczości 144Hz lub powyżej tej wartości. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, warto wybrać monitor z filtrem niebieskiego światła – praca przy komputerze wpływa negatywnie na stan zdrowia oczu, zwłaszcza jeśli monitor jest stary i nie zawiera filtrów, zmnieszających zmęczenie. Najpopularniejsze proporcje ekranu to 16:9. Takie monitory spotkamy najcześciej w biurach i korporacjach. Nie są zbyt duże, a jednocześnie pozwalają na wygodną pracę z dokumentami i aplikacjami.

Czym powinien charakteryzować się dobry monitor do gier?

W czasie grania w grę – poza fabułą – najważniejsza jest płynność obrazu. Na co konkretnie zwrócić uwagę?

  • Kąt widzenia – mówi o tym, jak dobrze widoczny jest obraz w zależności od kąta patrzenia.
  • Czas reakcji – w monitorze przeznaczonym do grania w gry powinien wynosić 144-165hz. Najlepszym wyborem są monitory 240Hz. Monitory do gier odświeżają się częściej niż monitory do standardowej pracy, co zapewnia płynność rozgrywki, a przy 240Hz obraz jest mniej wrażliwy na blurowanie.
  • Rodzaj matrycy – najwięcej porównań dotyczy IPS i VA – ocenia się, że ta druga bardzo dobrze odwzorowuje czerń i ma lepszy czas reakcji. IPS z kolei wyróżnia się żywymi kolorami.
  • Rozdzielczość – im wyższa rozdzielczość, tym lepiej! W przypadku pracy biurowej nie ma to aż takiego znaczenia, ale dla miłośników gier czy filmów, Full HD to podstawa.
  • Zastosowane technologie – część z nich śmiało można już określić jako rewolucyjne! Np. FreeSync, czyli technologia odświeżania ekranu, w której to monitor dostosowuje częstotliwość do karty graficznej.
  • Powłoka matrycy – wpływa na widoczność ekranu. Ma to znaczenie, jeśli chcemy pracować w pomieszczeniu, do którego trafia dużo dziennego światła. Jeśli nasz monitor będzie stał przy oknie, lepiej wybrać matrycę z matową powłoką  (uwaga! zmniejsza to intensywność barw na ekranie).  Z kolei powłoka błyszcząca bardzo dobrze odwzorowuje kolory, dlatego jest wybierana m.in. przez fotografów i montażystów.

Na rynku dostępne są również nietypowe rozwiązania, które niekoniecznie przydadzą się podczas gry, ale mogą być ciekawe z punktu widzenia użytkownika. Przykładem są: dotykowy ekran, zakrzywiony monitor (co potęguje wrażenie bycia “wewnątrz” akcji) czy kamera wbudowana wewnątrz urządzenia. Dla szczególnie dla gracza ważne jest zanurzenie się w wirtualnym świecie, a lepiej gra się na większych monitorach, takich jak monitory 27 cali. Nie bez znaczenia jest także dźwięk, dlatego warto zadbać o wysokiej jakości słuchawki lub głośniki.

#reklama #artykuł sponsorowany