Kamera sportowa GoPro Hero 5

Jest kilka tematów, bez których Internet praktycznie by nie istniał. Szczególnie dotyczy to filmików, jakie można znaleźć w sieci. Pierwsza grupa to rzecz jasna te, których nie obejrzymy bez kliknięcia, że mamy ukończone 18 lat. Druga dotyczy słodkich kotków, piesków i innych „niebezpiecznych” miejsc w sieci, gdzie możemy się zagubić. Uczysz się do egzaminu, a skończysz, oglądając film o śniadaniu szopa pracza. Trzecia kategoria, dla ambitniejszych, to filmy z użyciem kamer GoPro, ukazujące czasem najbardziej ekstremalne i szalone wyczyny tajemniczego środowiska osób, zwanych „internautami”. Film ukazujący punkt widzenia spadochroniarza, skateboardera, nurka, czy skoczka narciarskiego – jest niemal w 99% pewne, że został on stworzony przy użyciu GoPro. Przyjrzyjmy się dziś jednemu z produktów firmy – kamerze sportowej HERO 5 Black GoPro.

Cechy zewnętrzne kamery HERO 5 Black GoPro

Jak już wspomniałem, GoPro to praktycznie synonim kamer do czynów ekstremalnych, kamer dynamicznych, sportowych. Nie powinien więc dziwić w żaden sposób wybór testowanego dziś modelu. W tym momencie HERO5 Black nie jest już nowością, lecz tym, co w chwili jego wejścia na rynek było czymś zupełnie nieoczywistym, był materiał zastosowany w obudowie, który pozwalał na wodoszczelność bez konieczności użycia dodatkowej obudowy. Jak widać, zdało to test nie tylko ten nasz, ponieważ nie zrezygnowano z takiego rozwiązania do dziś. Poza tym kamera HERO 5 Black GoPro to na pierwszy rzut oka bardzo niepozorne urządzenie, niewielkich rozmiarów, nieskomplikowane, składające się z zaledwie kilku przycisków i ekranu dotykowego. Oprócz tego dostajemy oczywiście też niezbędne akcesoria, kabel USB, czy mocowania i ramki do umieszczenia kamery na różnych powierzchniach. Tylko tyle i jednocześnie aż tyle. Jeśli sprzęt ma być praktyczny na rowerze lub desce surfingowej, to nie może przecież być ciężki i duży, więc pod tym względem wszystko powinno każdemu odpowiadać.

HERO 5 Black GoPro – test

Czas poruszyć kwestie praktyczne. Gdy odpalimy nasz sprzęt, to dostaniemy wszystko, co znamy z poprzednich wersji GoPro, z niewielkimi ulepszeniami. Full HD 4K, efekt slowmotion, szerokie pole widzenia SuperView, czyli wszystko, co dobrze znamy i za co lubimy (bądź nie lubimy) serii urządzeń GoPro.

Na pewno troszkę pozmieniało nam się w kwestii sterowania kamerą. Przyda się sterowanie głosowe, nie zawsze mamy wolne ręce oddając się sportom, to sprawa bezsprzeczna. Ekran dotykowy też na plus. Wszystko działa sprawniej, bardziej intuicyjnie. Nie owijając w bawełnę, po prostu jest wygodniej niż wcześniej.

gopro HERO 5Użytkownicy HERO 5 Black GoPro mocno chwalą również stabilizację obrazu oraz inteligentne mikrofony, które mają redukować np. szum wiatru. Tutaj również po naszych testach musimy dołączyć się do tych peanów na rzecz GoPro. Takie zmiany, nie wnikając w szczegółowe analizowanie poszczególnych parametrów otrzymywanego obrazu, sprawiają, że po prostu filmiki z akcji ogląda się lepiej, przyjemniej. Producent maksymalnie postawił na to, by całość była jak najbardziej płynna, pozbawiona tych uciążliwych „trzasków”, które z różnej strony mogły nas atakować i uprzykrzać wspominanie szaleństw z wakacji. Są to nowości korzystne dla samych użytkowników, a nie zmiany dla samych zmian, by móc wprowadzić na rynek nowy model kamery.

Poza tym, również standard – łączenie się przez Bluetooth oraz WiFi, aplikacja do zarządzania plikami, a także inne, pozwalające na szybką obróbkę materiałów, czy też zdjęcia 12 MP.

Żadna z osób z naszego otoczenia nie jest jakimś fanem sportów ekstremalnych i mogliśmy przetestować kamerę sportową HERO 5 Black GoPro w środowisku basenowym, na rowerze i tym podobnych, przyziemnych rozrywkach, więc na pewno nie byliśmy w stanie postawić sprzętowi maksymalnie trudnych warunków oraz w pełni wykorzystać jego możliwości. Po tym, co zobaczyliśmy, łatwo jednak uwierzyć w to, że HERO 5 Black GoPro może być naprawdę jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą kamerą typu, nazwijmy to „kamer akcji” na rynku. Na pewno wiele ciekawych nagrań i fotografii zrobionych przy pomocy tego sprzętu jeszcze ujrzymy w sieci, a być może sami przyczynicie się do ich powstania, jeśli po tym teście uznacie, że HERO 5 Black GoPro przyda Wam się, np. na egzotycznych wakacjach.