Jak wybrać kuwetę dla kota

Koty lubią poruszać się swoimi ścieżkami i są zwierzętami bardzo niezależnymi – co do tego nie trzeba przekonywać nikogo. Każdy kot mieszkający w domu powinien mieć jednak miejsce, które da mu trochę intymności i poczucie bezpieczeństwa. Miejscem tym jest kuweta, która jest przede wszystkim toaletą, lecz też swoistym schronieniem dla Twojego pupila. Jak wybrać kuwetę dla kota?

Rozmiar kuwety dla kota

Logicznym stwierdzeniem będzie, że rozmiar kuwety należy dopasować do wielkości kota. Mały kociak nie potrzebuje oczywiście tyle miejsca, co dorosły kot. Nie można jednak przesadzić, wybierając po prostu model zbyt mały. Kot musi czuć się swobodnie w kuwecie – tak jak podkreślaliśmy na początku, miejsce to nie jest jedynie toaletą, do której zwierzę ma przyjść na chwilę i z niego wyjść. Kot musi się w kuwecie swobodnie mieścić i mieć możliwość ruchu bez dotykania do ścianek lub pokrywy. W przypadku starszych kotów warto pomyśleć też o ich stanie zdrowia. Zbyt wysokie ścianki boczne mogą np. skutecznie uniemożliwić starszemu, schorowanemu kotu wejście do środka.

Rodzaj kuwety dla kotów

Pod względem budowy kuwet można rozróżnić kilka ich rodzajów. Kuweta dla kota otwarta, czyli bez zabudowanych ścian i dachu jest bardzo komfortowa psychicznie dla zwierzęcia, które załatwiając swoje potrzeby, może obserwować otoczenie. Minusem dla właściciela kota jest jednak bardziej rozchodzący się zapach oraz możliwość rozsypania się żwirku. Problemy te rozwiązuje kuweta kryta, która też nieco bardziej elegancko się prezentuje i można ją lepiej wpasować w otoczenie. Niektóre koty nie są jednak zbyt skłonne do korzystania z takich modeli – właśnie ze względu na wspomnianą już ograniczoną widoczność, czy utrudnione wejście, wymagające chociażby przeciśnięcia się przez drzwiczki. Ważne jest zatem, aby dopasować wybrany model kuwety do potrzeb swojego pupila i charakteru kociaka. Oprócz tego kluczowe jest sięgnięcie po produkty renomowanych producentów, ponieważ wówczas masz pewność, że niezależnie od wybranego modelu, sięgasz po produkt, który jest dostosowany do wszystkich obowiązujących norm, co ma przecież znaczenie dla zdrowia i życia Twojego kompana.