Karta pamięci microSD 256 GB

Wybierając kartę pamięci o dość imponującej pojemności 256 GB, warto poznać podstawowe dane, jakimi są opisywane parametry kart pamięci microSD. Mowa między innymi o klasach szybkości. Co warto poznać, przed zakupem nowej karty pamięci do smartfona?

Pojemna karta pamięci do smartfona – jaką wybrać?

Podczas wyboru priorytetowym parametrem dla większości użytkowników jest oczywiście pojemność. Kiedyś standardem była pojemność 8 GB, dziś są to wartości kilkukrotnie wyższe. Aby ułatwić systematyzację, producenci nierzadko używają dodatkowych, skróconych opisów, które podpowiadają, z jaką kartą pamięci mamy do czynienia. Szukając konkretnego modelu możemy się spotkać nie tylko z nazwą „microSD”, ale również „microSDHC” itp. Co oznaczają te dwie litery na końcu? W wielkim skrócie, jest to proste określenie pojemności. Przykładowo karty microSD to modele o pojemności do 2 GB, natomiast microSDHC to karty o pojemności od 2 do 32 GB. Karty o pojemności powyżej 32 GB określa się jako microSDXC. Przyjęło się jednak, że ogólną i potoczną nazwą na ten rodzaj magazynu danych jest microSD, dlatego też szukamy przy nazwie tradycyjnego opisu pojemności.

Jakich danych szukać podczas zakupu?

Istnieje wiele różnych oznaczeń, które mogą, ale nie muszą znajdować się na danej karcie microSD. Renomowani producenci tacy jak Samsung podają szczegółowe dane o konkretnym modelu. Oznaczenia pomagają użytkownikowi określić, do jakiego zadania jest przeznaczona dana karta pamięci microSD i czy spełni jego wymagania. Podstawowymi parametrami są:

  • Pojemność pamięci
  • Minimalna prędkość odczytu i zapisu
  • Różne informacje o prędkości odczytu i zapisu tj. klasy prędkości itp.

O ile pojemność pamięci jest wartością bezdyskusyjną i jasną, tak klasy prędkości to dane, które determinują, czy korzystanie z danej karty będzie komfortowe, czy nie. Otóż istnieją trzy główne rodzaje różnych klas prędkości. Stowarzyszenie SD (Secure Digital) stworzyło system klasyfikacji prędkości, aby pomóc określić, które karty najlepiej nadają się do różnych celów. Nieco inne karty pamięci sprawdzą się przy magazynowaniu danych, które nie będą często przenoszone, zupełnie inne będą odpowiednie przy pracy np. przy monitoringu.

Jednym z oznaczeń, które możemy zobaczyć na karcie SD, jest oznaczenie klasy prędkości. Oznaczenie to zwykle ma postać liczby w okręgu lub nawiasie i reprezentuje minimalną prędkość odczytu i zapisu karty w MB/s (megabajty na sekundę). Ta klasa może występować jako 2, 4, 6 lub 10. Przykładowo karta klasy 6 może być ogólnie używana do filmowania w jakości HD i nagrywania podstawowych plików JPEG, natomiast karta klasy 10 może być używana do zdjęć seryjnych, Full HD, niektórych filmów 4K i surowych fotografii w formacie RAW.

Artykuł powstał przy współpracy płatnej z Samsung Electronics Polska.

#artykuł sponsorowany #reklama