Co to jest uczenie maszynowe

Machine Learning w ostatnich latach jest na ustach niemal wszystkich osób związanych z branżą IT. Jednocześnie jest odbierany jako szansa na przyspieszenie rozwoju oprogramowania i różnych sprzętów, ale także jako zagrożenie. Niektóre osoby obawiają się, że sztuczna inteligencja i rozwój uczenia maszynowego sprawią, że ich stanowiska przestaną być potrzebne. Warto więc zastanowić się nad tym, czym jest Machine Learning i jakie są jego największe zalety. Zapraszamy zatem do lektury!

Uczenie maszynowe – co to właściwie jest?

Wielu czytelników z pewnością nie spodziewa się odnalezienia odpowiedzi na pytanie postawione w tytule już na początku artykułu. Przedstawimy to jednak w największym skrócie – o uczeniu maszynowym mówimy wtedy, kiedy urządzenie, program lub algorytm posiada umiejętność uczenia się. Jest pewną formą sztucznej inteligencji, która nie potrzebuje wsparcia człowieka do rozwijania się lub tworzenia nowych funkcjonalności lub treści.

W jaki sposób to działa? Uczenie maszynowe to nauczenie wytworu technologicznego poznawania wzorców lub różnych zachowań. Jeśli maszyna w przeszłości ich już doświadczyła i poznała efekty, jest w stanie samodzielnie wykorzystać zdobytą wiedzę w odpowiedniej sytuacji.

Program sam szuka rozwiązań problemów

Sprzęt lub oprogramowanie posiadające funkcję uczenia maszynowego jest w stanie znaleźć rozwiązanie w sytuacjach, kiedy nie ma jasno określonego wzorca reakcji. Po analizie danych maszyna jest w stanie samodzielnie podjąć dalsze działania. Bardzo pomocne okazuje się wtedy wsparcie dla Big Data. Określenie to stosujemy w przypadku wielkich baz danych z ogromną liczbą treści. Algorytmy przeszukują je i błyskawicznie analizują znalezione w bazie dane. Są one pomocne podczas szukania wyjścia z nowej sytuacji, w której znajduje się maszyna.

Oczywiście nie jest to tak proste, jak mogłoby się teraz wydawać. Machine Learning oznacza szukanie rozwiązań w nowych sytuacjach. Nie oznacza to jednak, że wyniki uczenia maszynowego są zawsze prawidłowe. Aby uniknąć błędów, maszyna lub program są więc trenowane, a człowiek wprowadza niezbędne poprawki w kodzie.

uczenie maszynowe

Uczenie maszynowe a sztuczna inteligencja

Pozornie mogłoby się wydawać, że te dwa pojęcia oznaczają właściwie to samo zagadnienie. Są tu jednak pewne różnice. Sprzęt z możliwością uczenia maszynowego podejmuje działania w efekcie analizy danych. O sztucznej inteligencji mówimy raczej w sytuacji, kiedy oprogramowanie podejmuje działania takie, jak człowiek, który wcześniej ją tego nauczył.

Sztuczna inteligencja często korzysta z uczenia maszynowego, aby pozyskiwać jak najwięcej danych. Więcej informacji na temat obu rozwiązań znajdziesz na stronie aibusiness.pl.

Dlaczego warto wykorzystać uczenie maszynowe w biznesie?

Wiele firm decyduje się na zastosowanie algorytmów uczenia maszynowego w swoich działaniach. Nie jest to proste, ponieważ maszyny uczące się są bardzo skomplikowane i trudne do wdrożenia. Są jednak odpowiedzią na potrzebę szybkiego przetwarzania coraz większej ilości danych. Machine Learning jest obecnie stosowane między innymi w branży technologicznej, ale także w marketingu i analizie danych finansowych.