Wraz z rozwojem technologii mamy do czynienia z coraz to większa liczbą różnych rozwiązań – również na rynku sieci internetowych. To sprawia, że mamy do dyspozycji szeroki wybór urządzeń sieciowych, jak również samych interfejsów. Skupmy się na nich.

W sieci Ethernet prędkość przesyłu danych może być różna w zależności od specyfikacji urządzeń tworzących sieć, z reguły od 1G, 10G, 25G, 40G do 100G i więcej.

Typy interfejsów (sieć Ethernet):

RJ45 – standard dla złącza opartego o kabel miedziany, umożliwiający transmisję danych z prędkością 10/100/1000/10000 BASE. Wykorzystywany w sieciach LAN oraz centrach danych. Najczęściej spotykanym kablem jest ten w kategorii kat. 5/5e/6/6a.

GBIC – coraz rzadziej używany typ interfejsu, znajdujący zastosowanie w przypadku konwersji sygnału światłowodowego na elektryczny. Stosowany również w sieciach Fibre Channel. Umożliwia transmisję danych do 1,25 Gb/s, na odległość do 120km.

SFP – interfejs charakteryzujący się niewielkimi wymiarami, często nazywany jaki mini-GBIC. Podobnie, jak w przypadku GBIC, stosuje się go do przejścia z sygnału światłowodowego na elektryczny. Jego konstrukcja zapewnia przepustowość do 100Mb/s w przypadku sieci Ethernet.

Wkładki SFP dostępne są ze złączami LC oraz SC, a także złącze miedziane RJ45. Transmisja danych możliwa jest na odległość do 200km.

SFP+ – ulepszona wersja interfejsu SFP, znajdująca zastosowanie (poza Ethernet) w sieciach takich jak SONET, Fibre Channel. Dzięki unowocześnionej konstrukcji pozwala na przesył danych z prędkością do 16Gb/s w sieci Ethernet.

XFP – interfejs zapewniający transmisję danych z prędkością od 9,95 Gb/s do 11,1 Gb/s. Poza siecią Ethernet, pracuje w sieciach SONET i OTN. Wkładki XFP wyposażone są w złącza optyczne LC lub SC. Do dyspozycji mamy produkty wykorzystujące włókna jedno oraz wielomodowe.

XENPAK – moduły posiadające złącza optyczne SC, pozwalające na pracę z kablami miedzianymi InfiniBand. Zostały wyparte przez urządzenia o mniejszych rozmiarach (XFP, SFP+).

X2 – rozwiązanie oparte o standard XENPAK, znajdujące zastosowanie w sieciach 10 Gigabit Ethernet, SONET/SDH, Fibre Channel.

SFP28 – zbudowany na podstawie wkładek SFP+, bardzo często znajdujący zastosowanie w przypadku sieci 25 Gb Ethernet

QSFP+ – urzadzenie oparte o 4 wkładkach SFP+, odpowiedzialne za transmisję sygnału w strumieniach 10Gbps dla każdego. Występują ze złączami MPO oraz LC. Transmisja danych możliwa na odlełość do 30km.

QSFP28 – moduł, wykorzystujący 4 moduły SFP+, oferujący transmisję danych w dwóch standardach: 100 GbE i/lub OTU4 na dystansie do 80km, bez konieczności stosowania zewnętrznych wzmacniaczy.

CFP/CFP2/CFP4 100G – interfejs pozwalający na transmisję danych z prędkością od 103,1 Gb/s do 111,8 Gb/s. Jest to pierwszy interfejs, który pozwolił na przekroczenie prędkości transmisji danych powyżej granicy 100Gb/s. Wybierając odpowiedni interfejs, warto zasięgnąć porady u osób z doświadczeniem, np. u doradców w sklepie internetowym.