Dlaczego warto jeździć konno

Jazda konna kojarzy się z drogim, wymagającym sportem, na który nie każdy może sobie pozwolić. Rzeczywiście posiadanie własnego konia wiąże się z dużym finansowym obciążeniem, ale żeby rozpocząć przygodę z jeździectwem nie trzeba od razu kupować wierzchowca! Można skorzystać z możliwości, które oferuje każda szkółka jeździecka i zapisać się na jazdę na lonży, a następnie kształcić swoje umiejętności na treningach indywidualnych lub grupowych w zastępie. Poznaj powody, dla których warto zapisać się na lekcje jazdy konnej! 

1) Lepsze samopoczucie psychiczne 

Jazda konna wpływa pozytywnie na nasz stan emocjonalny i samopoczucie. Kontakt ze zwierzęciem uspokaja, relaksuje oraz obniża poziom stresu. Regularne wizyty w stajni na pewno pomogą w radzeniu sobie z trudnościami, ponieważ obcowanie z końmi wywołuje wyrzut endorfin, który niweluje ból i dyskomfort oraz sprawia przyjemność. Podobny efekt wyzwala wysiłek fizyczny – lekcje jazdy konnej łączą obie te rzeczy!

2) Poprawa kondycji 

Jeździectwo kształtuje sylwetkę, wzmacnia mięśnie, modeluje określone partie ciała (m.in. łydki, uda, brzuch i pośladki) oraz jest dobrym uzupełnieniem treningów aerobowych. Samo w sobie nie jest najbardziej wysiłkowym sportem, ale na pewno potrafi porządnie zmęczyć i wpływa pozytywnie na sylwetkę. Skutkiem ubocznym jest także poprawa sylwetki, ponieważ jeździectwo wymaga utrzymania prawidłowej postawy. Pierwsza lekcja jazdy konnej może być bolesna – zakwasy są niemal pewne, jednak z czasem ciało przyzwyczaja się do wysiłku.

3) Nawiązanie nowych znajomości

Każdy sport i pasja łączą ludzi! Nie inaczej jest w jeździectwie. Na terenie pensjonatu lub szkółki jeździeckiej na pewno poznasz innych miłośników koni. Nawiązywanie kontaktów jest łatwiejsze w przypadku dzieci, ale nawet dorosłe osoby mogą poznać nowych znajomych, a nawet przyjaciół podczas szykowania koni do jazdy lub porządkowania siodlarni. Wspólne treningi także są spoiwem relacji międzyludzkich. Wszystkich jeźdźców łączy jedno – miłość do koni.

4) Nauka dyscypliny i realizacji celów 

Jazda konna to – jak wiadomo – sport, rozgrywany na najwyższym poziomie także na igrzyskach olimpijskich. Jak każda dyscyplina sportu wymaga wytrwałości, skupienia oraz zaangażowania. Zapisanie się na lekcje jazdy konnej to dopiero pierwszy krok. Wszystkie kolejne wymagają regularności i… chęci. Uczy to samodyscypliny oraz zorganizowania. Od jazdy na lonży do samodzielnego galopu w terenie jest długa droga, ale zdecydowanie warto! 

5) Relaks i odprężenie 

Jazda konna pozwala oderwać się od codziennych problemów i obowiązków. Sam kontakt z koniem relaksuje, ale cała otoczka – przebywanie w stajni, treningi, zaangażowanie w przygotowanie konia i opiekę nad nim po jeździe – wpływają pozytywnie na kondycje psychiczną i pozwalają się odprężyć. Po ciężkim dniu przejażdżka w terenie jest wspaniałym sposobem na relaks. 

Szkółki jeździeckie oferują lekcje jazdy konnej na każdym poziomie zaawansowania – od jazdy na lonży, w zastępie, po sekcje sportowe skupione na skokach przez przeszkody lub ujeżdżenie. Spróbuj jazdy konnej, żeby przekonać się, czy to sport dla Ciebie!