Słuchawki - jakie wybrać

Słuchanie muzyki, oglądanie filmów i seriali czy wideokonferencja – wszystkie te sytuacje wymagają czasem użycia słuchawek. Wiele osób nie wyobraża sobie spaceru lub treningu bez muzyki. Jej słuchanie w każdych warunkach jest możliwe dzięki słuchawkom bezprzewodowym, które są bardzo wygodne i sprawiają, że nie przeszkadzamy ludziom dookoła.

Słuchawki bezprzewodowe – czy to najlepszy wybór?

Splątany lub plątający się kabelek to już przeszłość. Obecnie największą popularnością cieszą się słuchawki bezprzewodowe. Najczęściej wykorzystują technologię bluetooth do przesyłania dźwięku z urządzenia (telefonu, laptopa) do słuchawek. Co jest w nich takiego wyjątkowego, że tak szybko zyskały popularność? Przede wszystkim są niezwykle wygodne i często posiadają nowoczesny, minimalistyczny design, który przyciąga użytkowników, zwracających uwagę na estetykę. Przykładem są słuchawki Apple – ich niewielki kształt oraz neutralne kolory sprawiają, że pasują zarówno do stylu sportowego, jak i bardziej formalnego. Choć design słuchawek jest minimalistyczny, to wewnątrz kryje się zaawansowana technologia, takie jak czujniki dotykowe, czujniki ruchu czy adaptacyjne algorytmy redukcji hałasu, które sprawiają, że korzystanie z nich jest intuicyjne i komfortowe.

Sam fakt braku kabla nie sprawia od razu, że słuchawki są wygodne. Chociaż użytkownicy bardzo pozytywnie oceniają produkty Apple, to warto przymierzyć kilka modeli (także innych firm!) przed zakupem oraz przemyśleć wady i zalety tego rodzaju słuchawek. W jakich przypadkach słuchawki przewodowe mogą okazać się lepszym wyborem?

  • Gdy nie mamy możliwości ładowania – nie wszystkie urządzenia bezprzewodowe posiadają ładujące etui. Jeśli często przebywamy poza domem, bez dostępu do ładowarki, słuchawki na kablu sprawdzą się lepiej. Takich sytuacji jest jednak coraz mniej, bo możliwość naładowania telefonu i innych urządzeń jest niemalże w każdej kawiarni czy centrum handlowym.
  • Jeśli chcemy zaoszczędzić – słuchawki przewodowe są najczęściej tańsze. Wiąże się to oczywiście z mniejszą wygodą.
  • W przypadku wykorzystywania słuchawek podczas rozgrywek online – słuchawki bezprzewodowe charakteryzują się większymi opóźnieniami, które nie są wyczuwalne dla standardowego użytkownika. Fakt opóźnień może mieć znaczenie np. dla graczy. Gamerom zalecamy słuchawki przewodowe lub bardzo dobrej jakości słuchawki bezprzewodowe.
  • Gdy często gubimy przedmioty – niestety słuchawki bezprzewodowe łatwo zgubić! Słuchawki na kablu oczywiście także się gubią, ale to ryzyko jest mniejsze, jeśli są podpięte do telefonu lub innego urządzenia.

Na co zwrócić uwagę, wybierając słuchawki bezprzewodowe?

Nawet wśród słuchawek bezprzewodowych na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, m.in. słuchawki nauszne bezprzewodowe, które charakteryzują się wysokim poziomem izolacji dźwięków z otoczenia. Działa to także w drugą stronę, dzięki membranie, która nie pozwala “przedostać” się dźwiękom na zewnątrz. Nie wszyscy jednak będą zadowoleni z słuchawek nausznych – wrażliwszym osobom może przeszkadzać nawet delikatny ucisk. Słuchawki nauszne wpływają też na wygląd fryzury, co ma znaczenie zwłaszcza podczas spotkań lub w środowisku biznesowym.  Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, żeby wybrać dobre słuchawki bezprzewodowe?

słuchawki bezprzewodowe
  • Ergonomia – ergonomiczny design i miękkie nauszniki to cechy, które sprawiają, że słuchawki są wygodne w noszeniu nawet przez wiele godzin. Nie ma nic gorszego niż niewygodne urządzenie, które powoduje dyskomfort lub nawet sprawia ból (może to mieć miejsce w przypadku źle dobranych słuchawek, np. za małych słuchawek nausznych).
  • Zasięg – zastanów się, czy będziesz korzystać ze słuchawek w środku, czy na zewnątrz. Jeśli Twoje urządzenie sparowane ze słuchawkami zabierasz zawsze ze sobą, to zasięg nie ma znaczenia. Jeśli jednak słuchasz audiobooka puszczonego na komputerze w domu, a w tym samym czasie kosisz trawę w ogródku – lepiej sprawdzić zasięg!
  • Kompatybilność – przed zakupem nowych słuchawek sprawdź, czy są zgodne z urządzeniami, z którymi zamierzasz je parować.

Niektóre słuchawki bezprzewodowe posiadają dodatkowe funkcje, takie jak aktywna redukcja hałasu (ANC), co dodatkowo poprawia jakość dźwięku poprzez eliminację niepożądanych dźwięków z otoczenia. Popularnym wyborem są słuchawki bezprzewodowe JBL. JBL to marka, która od lat cieszy się uznaniem wśród audiofilów i zawodowych muzyków. Słuchawki bezprzewodowe tego producenta łączą w sobie potężny dźwięk, solidność wykonania oraz trwałość. Niektóre modele są wyposażone w menu dotykowe, funkcję rozmów, a nawet odporność na wodę czy pot.

#Artykuł przy współpracy z Ceneo.pl