Numer księgi wieczystej za darmo

Stojąc przed zadaniem zakupu mieszkania, domu lub działki, chcesz mieć pewność, że jest to transakcja bezpieczna. Chcesz uniknąć sytuacji, w której okaże się, że właścicielem nieruchomości jest ktoś inny lub że nieruchomość jest w jakiś sposób obciążona. Przed podpisaniem umów i wszelkich formalności każdy kupujący chce więc dowiedzieć się o danej nieruchomości jak najwięcej. Dane, których potrzebujesz, znajdują się w księdze wieczystej. Co to jest i jak znaleźć numer księgi wieczystej? Jak sprawdzić, kto jest właścicielem działki za darmo? Przeczytaj nasz dzisiejszy poradnik.

Księgi wieczyste – co to takiego?

Nieruchomości będące przedmiotem transakcji powinny mieć założoną księgę wieczystą, a czynności tej dokonuje się u notariusza. Sama księga wieczysta jest natomiast publicznym rejestrem, zawierającym informacje o danej działce czy nieruchomości. Odnajdziesz w niej dane właściciela, położenie działki, a także niezwykle istotne dla kupującego ewentualne obciążenia – hipoteki, prawo przechodu itp. Każda księga wieczysta otrzymuje określony, przypisany do niej numer. Składa się on z kodu sądu rejonowego, w którym została założona, numerów według repetytorium ksiąg wieczystych oraz cyfry kontrolnej.

Sprawdzenie księgi wieczystej

Sprawdzenie księgi wieczystej jest zatem punktem obowiązkowym dla kupującego jakąkolwiek nieruchomość. Tutaj jednak pojawiają się pewne problemy. Choć księgi wieczyste są jawne i dostępne zarówno w formie fizycznej, jak i cyfrowej, to najpierw musimy znać jej numer. Do tego jednak właściciele nieruchomości nie są niekiedy zbyt chętni. Powody tego mogą być różne, niektórzy po prostu boją się wykorzystania swoich danych, co niestety czasami się zdarza. Bywa też, że właściciele nieruchomości chcą w ten sposób ukryć ewentualne obciążenia i inne fakty o działce. Nawet niektóre biura pośrednictwa nieruchomości stosują taką zasadę, iż same sprawdzają księgę wieczystą, lecz nie udostępniają jej numeru kupującemu aż do podpisania umowy przedwstępnej lub innych formalności. Na takie praktyki oczywiście nie musisz się godzić. Jak zatem znaleźć numer księgi wieczystej?

Księga wieczysta po adresie / numerze działki

Popularnym sposobem jest szukanie księgi wieczystej po adresie lub numerze działki. Bywa to jednak trudne i czasochłonne. Możesz zwrócić się o to np. do Wydziału Dokumentacji Geodezyjnej, Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego czy do Wydziału Geodezji i Kartografii Starostwa Powiatowego. Ten proces jednak trochę potrwa, może wiązać się z pewnymi opłatami i nie możesz mieć pewności, że Twoje wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie. Na szczęście coraz bardziej pomocny w tej kwestii okazuje się Internet. Powstają bowiem internetowe wyszukiwarki stworzone specjalnie pod tę tematykę. Choć same księgi wieczyste są dostępne online za darmo, to korzystanie z takiej wyszukiwarki również może wiązać się z pewnymi opłatami. Czasami bywają to też narzędzia zawodne. Problem wynika oczywiście z tego, że nie są to źródła państwowe, oficjalne, lecz tworzone przez prywatne osoby.

Nie może być wątpliwości co do tego, że sprawdzenie księgi wieczystej przed zakupem jest bezwzględnie konieczne chociażby do tego, by dowiedzieć się, kto jest właścicielem działki i uniknąć potencjalnych oszustw. Jeśli nie znasz numeru księgi wieczystej, będziesz w stanie ustalić go samodzielnie, lecz może to wymagać od Ciebie trochę czasu i pracy. Dla pewności co do przeprowadzanej transakcji jest to jednak koszt, który warto ponieść.