Każdy prawdziwy kawosz ma swój ulubiony typ ekspresu, a nawet sposób parzenia kawy. Nie bez znaczenia jest także rodzaj i gatunek samych ziaren. Wytrawni smakosze chętnie chwalą się swoimi zestawami do alternatywnego parzenia kawy, a w ich opowieściach sam proces urasta do rangi sztuki. Rzeczywiście trochę tak jest, dlatego zawód baristy nie należy do najłatwiejszych. A jeśli nie jesteśmy pasjonatami i chcemy po prostu napić się dobrej kawy w domowym zaciszu? Z pomocą przychodzą nowoczesne ekspresy – kolbowe, przelewowe i kapsułkowe.
Dla miłośników delikatnej kawy – ekspres przelewowy
Największą zaletą ekspresów przelewowych jest parzenie kawy o delikatnym smaku i aromacie. Oczywiście nie będzie to zaleta dla osób, które lubią bardzo mocną kawę, jednak ten sposób parzenia pozwala wyczuć w ziarnach kawy nawet bardzo subtelne nuty. Z kolei ich wadą jest brak wbudowanego młynka. Ziarna musimy zmielić samodzielnie. Alternatywą jest kupowanie zmielonych ziaren, ale wtedy musimy liczyć się z gorszą jakością napoju. Najlepsza kawa powstaje ze świeżych ziaren!
Ekspres przelewowy sprawdzi się, jeśli pijemy dużo kawy. Sam proces parzenia polega na „przelaniu” gorącej wody przez zmielone ziarna w papierowych filtrze. Napar kapie do dzbanka, znajdującego się na podgrzewanym spodku. W ten sposób możemy pić ciepły napój nawet przez cały dzień. W ekspresie przelewowym zaparzymy wyłącznie tradycyjną, czarną kawę. Ten model nie sprawdzi się dla miłośników kawy z mlekiem i różnych jej wariacji. Główną zaletą ekspresu przelewowego jest prostota obsługi oraz możliwość zaparzenia dużej ilości kawy za jednym razem.
Dla potrzebujących szybkiego pobudzenia – ekspres kapsułkowy
Ekspresy kapsułkowe to jedne z najpopularniejszych modeli. Proste w obsłudze, wygodne i zajmujące naprawdę mało miejsca. Najczęściej mają tylko jeden przycisk, który ułatwia parzenie kawy nawet początkującym użytkownikom. Ich największymi zaletami są niskie ceny oraz łatwość obsługi.
Mały rozmiar większości ekspresów kapsułkowych jest również wadą, ponieważ pojemnik na wodę nie jest zbyt duży, a samo urządzenie przygotowuje wyłącznie czarną kawę, chyba że wybierzemy kapsułki z mlekiem. Wątpliwości budzi ekologiczność stosowanych kapsułek, chociaż coraz więcej firm decyduje się na recykling opakowań i odbiera od swoich klientów zużyte kapsułki. Kupując ekspres kapsułkowy konkretnej firmy, stajemy się do niej przywiązani, ponieważ większość modeli jest kompatybilna wyłącznie z kapsułkami tej samej marki.
Dla mających więcej czasu – ekspres kolbowy
Czasem nie chodzi tylko o kawę, ale też o sam proces jej parzenia. Bariści uważają, że to wymagający, ale satysfakcjonujący proces. Bywa też czasochłonny, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na alternatywne metody parzenia kawy (np. w chemexie) lub chociażby w ekspresie kolbowym. Ten rodzaj ekspresu jest jednym z rodzajów ekspresów ciśnieniowych, których działanie opiera się na – jak sama nazwa wskazuje – parzeniu kawy pod ciśnieniem. Modele kolbowe pozwalają na przygotowanie pysznego espresso oraz kaw mlecznych, jeśli są wyposażone w dyszę. Tak samo jak w ekspresie przelewowym, również w kolbowym nie obędzie się bez młynka automatycznego lub ręcznego. Nie jest on wbudowany w urządzenie, dlatego trzeba go zakupić osobno.
Ekspres kolbowy najczęściej możemy spotkać w kawiarniach i restauracjach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zagościł również w naszej kuchni. Tego rodzaju ekspresy sprawdzą się dla pasjonatów kawy i prawdziwych kawoszy. Jeśli chcesz mieć gotową kawę, wciskając jeden przycisk – lepiej zdecyduj się na inny ekspres, np. ciśnieniowy automatyczny lub kapsułkowy.
Wybór ekspresu do kawy – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Sam rodzaj ekspresu to nie wszystko. Każdy z opisywanych typów urządzeń występuje w różnych wariantach i różni się np. pojemnością zbiornika na wodę czy mocą grzałki. Ten pierwszy parametr będzie istotny, jeśli codziennie mamy zamiar przygotowywać większą liczbę kaw. Stałe dolewanie wody może być irytujące. Z kolei moc grzałki dostarcza informacji na temat szybkości nagrzewania wody. Im wyższa wartość (określana w watach), tym lepiej.
Nie bez znaczenia jest również wielkość czy kolor ekspresu. Na czarnych urządzeniach szybciej widoczne będą wszelkie zabrudzenia lub kamień. A zbyt duży ekspres może być niewygodny w użytkowaniu, jeśli mamy małą kuchnię.
Gdy już wybierzemy dopasowany do swoich potrzeb model ekspresu, pozostaje nam tylko rozkoszowanie się doskonale zaparzoną kawą! Warto pamiętać o regularnej konserwacji sprzętu i czyszczeniu go po każdym użyciu – przedłuży to żywotność urządzenia.