Jaką lodówkę kupić

Wybranie lodówki jest jedną z ważniejszych decyzji przy urządzaniu kuchni. To urządzenie, które jest włączone praktycznie bez przerwy, a wszyscy domownicy korzystają z niego każdego dnia. Na co zwrócić uwagę przy wyborze lodówki i które parametry są kluczowe?

Na co zwrócić uwagę wybierając lodówkę?

Kolor

Większość osób decyduje się na neutralny kolor lodówki – szary, biały lub czarny. Lodówka w takim kolorze pasuje do każdego wnętrza, dlatego nie będzie trzeba wymieniać jej np. przy zmianie kuchennej zabudowy. Poza tym jasne kolory sprzętu AGD optycznie powiększają i rozjaśniają pomieszczenie. Na rynku sprzętu AGD nie brakuje jednak lodówek w innych kolorach. W ofercie Gorenje https://www.ceneo.pl/Lodowki/p:Gorenje.htm znajdziemy modele w kolorze niebieskim, beżowym, czerwonym czy zielonym. W jakim mieszkaniu się sprawdzą? Na pewno w nowoczesnych wnętrzach lub kuchni w stylu retro. Kolorowa lodówka może być mocnym akcentem w pomieszczeniu, ale równie łatwo przesadzić i uzyskać przytłaczający efekt. Żeby tego uniknąć, warto zdecydować się na lodówkę w kolorze zbliżonym do pozostałych sprzętów AGD.

Najwięcej osób decyduje się na lodówki w kolorze białym lub ecru. Sprzęt w tych kolorach jest wybierany przez osoby, które szukają tradycyjnych rozwiązań. Z kolei kolorowe lodówki najczęściej znajdują się w kuchniach młodych ludzi, ale nie jest to regułą. Lodówkę kupujemy na co najmniej kilka lat, dlatego warto dobrze przemyśleć, czy wybrany kolor będzie nam odpowiadał również za jakiś czas.

Pojemność

Lodówka dla singli, pary czy dla dużej rodziny? Prawdopodobnie to pierwsze pytanie, które zada nam sprzedawca, gdy zapytamy go o wybór lodówki. W studenckiej kawalerce sprawdzi się mała lodówka turystyczna, ale już w domu z trójką dzieci będziemy potrzebować lodówki o pojemności min. 350 litrów. Z kolei dla singla wystarczy 120l. Oczywiście tylko jeśli dana osoba faktycznie z niej korzysta i jada w domu, a nie na mieście lub korzysta z diety pudełkowej. W takim przypadku lepiej wybrać mniejszą lodówkę, która będzie pobierała mniej prądu.

Przyjmuje się, że na jednego domownika przypada 120l, a do każdej kolejnej osoby dodajemy 30l. Warto zwrócić również uwagę na układ lodówki – na rynku są dostępne lodówki side by side, czyli z chłodziarką po jednej, a zamrażarką po drugiej stronie lub lodówki z zamrażarką na dole albo na górze. Jeśli nie korzystamy z funkcji zamrażania, część z zamrażarką może być mniejsza i wtedy nie warto decydować się na lodówkę side by side.

Cena

Ceny lodówek Amica https://www.ceneo.pl/Lodowki/p:Amica.htm rozpoczynają się już od 518 zł. Lodówki w takiej cenie są oczywiście dosyć małe, dlatego sprawdzą się w akademiku, kawalerce lub mieszkaniu na wynajem krótkoterminowy. Z pełnowymiarową lodówkę o pojemności od 120l będziemy musieli zapłacić od 1000zł w górę. Można przyjąć, że na sprzęt średniej klasy wydamy między 1500 a 4000zł.

Czy droższa lodówka jest lepsza? Niekoniecznie. Droższe sprzęty mają najczęściej większą pojemność i dodatkowe funkcje. Może okazać się, że w danym przypadku lepiej sprawdzi się tańszy sprzęt, ponieważ będzie bardziej funkcjonalny. Przed wybraniem lodówki warto zapoznać się z jej specyfikacją i zastanowić nad indywidualnymi preferencjami.

Energooszczędność

Lodówki sprzedawane w Polsce muszą spełniać europejskie standardy, dlatego na każdym modelu znajdziemy etykietę energetyczną. Klasy energooszczędności zaczynają się od A+++ (to najbardziej energooszczędne, ale też najdroższe modele), a kończą na G, która jest najdroższa w eksploatacji. Na etykiecie znajdziemy też informację o szacowanym rocznym zużyciu energii, choć ta rzeczywista zwykle jest wyższa. Może to wynikać np. ze złych ustawień. „Złych”, czyli nie tych najbardziej ekonomicznych. Wskazówki odnośnie korzystania ze sprzętu znajdują się w instrukcji zakupionej lodówki.

Dobrą wiadomością jest fakt, że obecnie większość lodówek posiada oznaczenie A. Mimo to zalecamy zapoznanie się z etykietą energetyczną przed zakupem, żeby sprawdzić roczne zużycie prądu oraz inne dane techniczne.

Głośność

Jak wspominaliśmy na początku artykułu, lodówka to urządzenie, które jest włączone przez 24 godziny na dobę. Generuje hałasy, które – zwłaszcza w kawalerce lub małym mieszkaniu – potrafią utrudniać zasypianie i irytować podczas pobytu w domu. Jeśli kuchnia jest połączona z salonem, lepiej zdecydować się na lodówkę o głośności poniżej 38dB. Zwykle lodówki o większej mocy są też po prostu głośniejsze. Niestety, starsze, długo eksploatowane urządzenia również charakteryzują się głośną pracą.

Wybór lodówki – dodatkowe funkcjonalności

Na wygodę korzystania z lodówki mają wpływ również dodatkowe czynniki, takie jak kierunek otwierania drzwi czy posiadanie technologii No Frost, która zapobiega gromadzeniu się szronu. Lodówki Beko https://www.ceneo.pl/Lodowki/p:Beko.htm są dodatkowo wyposażone w czujnik otwartych drzwi (przydatna funkcja dla osób zabieganych i roztrzepanych!) oraz tryb wakacyjny, który pozwala zmniejszyć zużycie energii o 30-50%.  Nowoczesne lodówki mogą być sterowane elektronicznie za pomocą panelu na drzwiach. Taki model sprawdzi się w kuchni, w której nie planujemy lodówki w zabudowie.

Lodówka jest podstawowym sprzętem AGD w kuchni, ale też często bywa po prostu gadżetem. Producenci prześcigają się w liczbie dostępnych funkcji, a lodówki nie mają już tylko półek, ale też kostkarki, tacki na jajka, komory na mięso czy warzywa. Takie dodatki mogą ułatwić życie, ale najważniejsze kryteria przy wyborze to wielkość, energooszczędność oraz kolor (jeśli zależy nam na spójnej aranżacji w mieszkaniu).