jaką lodówkę kupić

Lodówka to jedno z najczęściej używanych sprzętów AGD w domu. Wielokrotnie otwierana w ciągu dnia musi stale zachowywać odpowiednią temperaturę, żeby zapewnić świeżość potrawom i produktom przechowywanym w środku. Do najpopularniejszych modeli na rynku należą lodówki Bosch, Haier i Sharp. Czym się różnią i na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie?

Energooszczędność 

Lodówka jest podłączona do prądu przez 24 godziny na dobę, dlatego jej energooszczędność to kluczowa sprawa dla domowych finansów. Nowoczesne lodówki mają najczęściej klasę A, czyli najwyższy poziom energooszczędności. Może się jednak zdarzyć, że będzie niższa, dlatego warto to zweryfikować.  Np. lodówki Haier posiadają klasy energetyczne D, E i F. Jeśli szukamy małej lodówki, taka klasa nie będzie odczuwalna w budżecie domowym.

Nowoczesnym rozwiązaniem jest kompresor inwerterowy (dostępny np. w lodówkach Bosch), który zmniejsza obroty lodówki, gdy ta nie jest często otwierana. W ten sposób w nocy lodówka chodzi ciszej i pobiera mniej prądu. Silnik dostosowuje pracę do wewnętrznej temperatury, a to oznacza, że nie chłodzi jednostajnie i nie marnuje energii. Kompresor inwerterowy sprawdzi się zwłaszcza w kuchniach otwartych lub aneksie kuchennym. Po otwarciu drzwi lodówki zwiększy obroty, żeby nie dopuścić do podwyższenia temperatury wewnątrz, z kolei po wyrównaniu temperatury, obniży je, zmniejszając pobór energii.

Pojemność 

Lodówka dla jednej osoby, a dla czteroosobowej rodziny musi mieć zupełnie inną pojemność. Uznaje się, że 120l jest wystarczające dla jednego domownika, a każda kolejna osoba zwiększa pojemność lodówki o 30l. Czyli np. dla rodziny 2+1 lodówka powinna mieć pojemność 180l.  Bosch oferuje lodówki o pojemności od 108l do 479l. Z kolei lodówki Haier zaczynają się już od 73l. Przed zakupem warto przemyśleć, jak często jemy w domu i co będziemy przechowywać w lodówce. Jeśli żywimy się głównie poza domem lub korzystamy z cateringu i diety pudełkowej, lodówka o pojemności 73l może okazać się wystarczająca. Wybór urządzenia o określonej pojemności powinien zależeć nie tylko od liczby domowników, ale też stylu życia i ilości przechowywanej żywności.

Polecamy również zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie, które ułatwi codzienne korzystanie z urządzenia. Np. w lodówki Sharp są wyposażone (w zależności o modelu) w:

  • Tackę do lodu
  • Pojemnik na jajka
  • Alarm otwieranych drzwi
  • Kostkarkę
  • Komorę świeżości
  • Komorę szybkiego zamrażania 
  • Półkę lub stojak na wino

Z kolei niektóre lodówki Bosch mają również specjalny pojemnik na nabiał oraz szufladę do ryb. Dodatkowe wyposażenie ułatwia przechowywanie żywności i organizowanie przestrzeni wewnątrz lodówki. W ten sposób nie dopuścimy do zepsucia się jedzenia i będziemy mogli lepiej zaplanować zakupy lub przygotowywanie posiłków. 

Tryb wakacyjny

Brzydki zapach w lodówce po dłuższej nieobecności jest całkowicie normalny. Można go uniknąć za pomocą trybu wakacyjnego. Włączenie trybu wakacyjnego obniża temperaturę do 12-17 stopni i utrzymuje ją na stałym poziomie, a jednocześnie nie wyłącza funkcji mrożenia w zamrażarce.

Kolejną zaletą trybu wakacyjnego jest mniejsze zużycie energii. Należy jedynie pamiętać o opróżnieniu lodówki na czas nieobecności. Tryb wakacyjny posiadają lodówki Bosch i Sharp. Nie mają jej urządzenia Haier – w takim wypadku można ręcznie obniżyć temperaturę lub – w ostateczności – po prostu wyłączyć lodówkę na czas dłuższej nieobecności, spożywając wcześniej zawartość zamrażarki i chłodziarki. 

Gwarancja producenta

W internecie można spotkać się z opiniami, że lodówki bosch są najmniej awaryjne. Faktycznie to ceniona, sprawdzona marka, ale liczba pozytywnych opinii prawdopodobnie wynika z jej popularności. Modele od Haier czy Sharp również są objęte 2-letnią gwarancją producenta, którą można przedłużyć przy niektórych modelach, wykupując odpowiednią opcję. Od czasu do czasu zdarzają się akcje promocyjne, w czasie których można kupić lodówkę z dłuższą gwarancją. Na przykład lodówki od Sharp można wtedy dostać z 4-letnią gwarancją. 

Przed pierwszym włączeniem lodówki warto zapoznać się z informacjami, jakie usterki podlegają reklamacji. Najczęściej są to usterki powstałe w wyniku nieodpowiedniego użytkowania, uszkodzenia w trakcie montażu (część sklepów oferuje usługę zamontowania lodówki i warto z niej skorzystać) lub uszkodzenia mechaniczne. Oznacza to, że jeśli lodówka się przewróci, uderzymy w nią czymś ciężkim lub niepoprawnie ją podłączymy, producent nie uzna reklamacji. 

Powyższe wskazówki pomogą Ci wybrać odpowiednią lodówkę z firmy Bosch, Sharp lub Haier. Niezależnie od producenta, na którego się zdecydujesz, zalecamy zapoznanie się ze specyfikacją konkretnych produktów – każda marka ma własne linie i modele, dlatego możesz dopasować urządzenie do swoich preferencji. 

#reklama #wpis reklamowy

Sprawdź także wpis: Jaką lodówkę kupić?