Sprzęt AGD do kuchni

Lodówka, zmywarka, piekarnik czy kuchenka to artykuły gospodarstwa domowego, bez których trudno wyobrazić sobie nowoczesną, funkcjonalną kuchnię. Szybkie gotowanie, a także sprzątanie i zmywanie pozwala zaoszczędzić czas. Jest też po prostu wygodne. Zakup sprzętów AGD to spory kawałek budżetu przy urządzaniu nowej kuchni lub wymianie zużytego urządzenia, dlatego większość osób decyduje się na produkty od sprawdzonych marek. Czym kierować się przy wyborze i o jakim sprzęcie AGD nie zapomnieć?

Marka sprzętu AGD w kuchni

Czy marka ma znaczenie? Tak, bo firmy, które od wielu lat zajmują się produkcją danego sprzętu, mają lepsze zaplecze technologiczne, większe doświadczenie i zwykle oferują urządzenia z różnej półki cenowej. Jeśli zastanawiasz się na przykład, jaki okap wybrać, prawdopodobnie szybciej zdecydujesz się na okapy Amica niż okapy nieznanej, zagranicznej firmy, o której nie ma żadnych opinii w internecie. Wybór renomowanej marki to większa szansa na dobrą obsługę pozakupową. W przypadku Amica jesteśmy pewni, że nie zniknie zaraz z rynku, a reklamacja okaże się niemożliwa.

Jaki sprzęt do kuchni wybrać?

To zależy, chociaż sprzęty typu lodówka czy piekarnik są raczej standardem w każdym domu. Które sprzęty z „małego AGD” warto wziąć pod uwagę?

  • Gofrownica – sprawdzi się w przypadku dzieci, jaki i całkiem dorosłych łasuchów. Gofry na słodko lub wytrwanie mogą być serwowane na śniadanie albo deser. To sprzęt, który na pewno zostanie wykorzystany!
  • Ekspres do kawy – dla kawoszy i osób, które lubią poczęstować gości smaczną kawą. Posiadając ekspres automatyczny, nie trzeba mielić ziaren – kawa robi się sama po wciśnięciu guzika.
  • Mikser/robot planetarny – must have, jeśli lubisz piec. To duże ułatwienie w każdej kuchni.
  • Czajnik elektryczny – alternatywa do czajnika na indukcję lub palnik gazowy. Sprawdzi się, jeśli miejsca na kuchence często są zajęte, a my chcemy sobie akurat zrobić herbatę.

A co z dużym AGD? Absolutną podstawą są kuchenni elektryczne lub gazowe. Te pierwsze są coraz bardziej popularne, bo wyglądają bardziej estetycznie. Wpasowują się w nowoczesny design, ale nie wyróżniają się nawet w przypadku kuchni w stylu rustykalnym lub wiejskim. Kuchenki elektryczne posiadają także więcej funkcji, np. bardziej precyzyjne regulowanie temperatury lub zabezpieczenie przed dziećmi.

Jaki sprzęt AGD do pieczenia? Wskazówki

Mikser planetarny i blender pomogą przygotować ciasto, ale to w innym urządzeniu dzieje się to, co najważniejsze. Nowoczesny piekarnik elektryczny jest wyposażony w szereg przydatnych funkcji: elektroniczny termometr, utrzymywanie temperatury czy pieczenie na kilku poziomach równocześnie. Na rynku dostępne są różne klasy urządzeń, w celu jak największej oszczędności energii, wybierz klasę A+++. Sam piekarnik elektryczny będzie droższy w zakupie niż jego odpowiednik z niższą klasą, ale ostatecznie zrekompensuje tę nadwyżkę w czasie eksploatacji. Warto zwrócić również uwagę na rozmiar i kolor – w ofercie sklepów są dostępne różne rozmiary, także te niestandardowe. Powinniśmy dopasować piekarnik do wymiarów szafki oraz umieścić go na odpowiedniej wysokości. Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie piekarnika do zabudowy wyżej, żeby nie trzeba było się schylać. Wśród producentów dominują stonowane kolory (czarny, szary, biały), ale niektórzy producenci, np. SMEG, stawiają na mocne, wyraziste wzory. Piekarniki retro z pewnością będą się wyróżniały wśród innych sprzętów AGD w kuchni!

Okap nad kuchenkę – jaki wybrać?

Okap to sprzęt, o którym łatwo się zapomina. Zwykle nie jest zbyt widoczny, chociaż pełni ważną funkcję: filtruje całe powietrze z kuchni. Jest nieoceniony w przypadku gotowania mocno pachnących potraw, np. smażenia ryb. Na co zwrócić uwagę przy wyborze okapu? Przede wszystkim na wydajność. Powinniśmy obliczyć kubaturę kuchni i pod ten parametr dobrać okap, żeby zapewnić skuteczne filtrowanie. Znaczenie ma także głośność okapu. Głośny szum może być bardzo irytujący. Okapy Amica mają różny poziom dB – w ofercie znajdziemy okapy z 63dB, a także 71dB. Jest to związane także z ich wydajnością i typem. Najważniejsze sprzęty AGD to nadal lodówka, piekarnik elektryczny i kuchenka elektryczna. Trudno też wyobrazić sobie gotowanie bez okapu. Reszta sprzętów (takich jak ekspres do kawy) ułatwiają codzienne czynności w kuchni, jednak nie są aż tak niezbędne. Zalecamy spisanie wszystkich sprzętów AGD, które chcemy mieć, i rozmieszczenie ich na planie kuchni, żeby sprawdzić, czy wszystko się zmieści. Zdarza się, że wybrany sprzęt nie pasuje do zabudowy i trzeba go wymienić na mniejszy.