drukarka do domu

Drukarka często się przydaje, zwłaszcza przy prowadzeniu działalności gospodarczej, w czasie studiów lub jeśli mamy dzieci uczęszczające do szkoły. Nawet jeśli żadna z tych sytuacji nie opisuje naszej, zdarza się, że musimy szybko coś wydrukować, np. skierowanie do lekarza lub bilet lotniczy. Drukarka to urządzenie, które na pewno nie będzie stało niewykorzystane!

Jakie parametry powinna mieć domowa drukarka? 

Mimo że drukarka w warunkach domowych nie jest tak bardzo eksploatowana jak ta w biurze, to nie warto sugerować się wyłącznie ceną. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na rodzaj – drukarki Brother występują w wersji atramentowej, laserowej, termosublimacyjnej i żelowej. Te ostatnie drukują skomplikowane struktury w formie 3D, a drukarki termosublimacyjne mają zastosowanie przy nadrukach na koszulkach, kubkach czy materiałach. Do domu najczęściej kupuje się drukarki atramentowe lub laserowe. Jakie parametry przeanalizować przed zakupem?

  • Prędkość druku – to parametr, który określa, ile zadrukowanych kartek drukuje urządzenie na sekundę. Ma to duże znaczenie w przypadku dużej ilości drukowanych dokumentów – im szybciej pracuje sprzęt, tym krócej trwa drukowanie. Prędkość druku zależy też od trybu. Wydruk będzie trwał dłużej np. na trybie oszczędzania energii.
  • Rozdzielczość druku – odnosi się do ilości pikseli (punktów) na cal, jaką drukarka jest w stanie wygenerować podczas drukowania. Jest to ważny czynnik wpływający na jakość wydruku, szczególnie jeśli zależy Ci na szczegółach, ostrości i precyzji. Rozdzielczość drukarki jest podawana w dwóch wymiarach – pionowym i poziomym, na przykład 1200 x 2400 dpi (dots per inch). Pierwsza wartość odnosi się do rozdzielczości pionowej, a druga do rozdzielczości poziomej. Im wyższa wartość rozdzielczości, tym większa liczba pikseli jest generowana na jednostce długości.
  • Rodzaj druku (tekstowy, kolorowy, zdjęcia) – musisz określić, czy potrzebujesz drukarki kolorowej, czy wystarczą wydruki czarno-białe. W przypadku notatek/dokumentów wybór jest prosty – wystarczy czarny tusz. 
  • Koszty eksploatacji (tusze, tonery) – to częsta pułapka tanich urządzeń. Sama drukarka może być bardzo tania, ale zakup tuszy i tonerów może okazuje się dużo droższe niż samo urządzenie. Koniecznie sprawdź koszty eksploatacji przed zakupem i oblicz je w dłuższej perspektywie – zdarza się, że drukarka początkowo wydaje się droga, ale po dodaniu kosztów eksploatacji, jej cena wyrówna się do tańszego odpowiednika, który korzysta z droższych tonerów lub tuszy.
  • Łączność (Wi-Fi, Bluetooth, USB) – jeśli potrzebujesz wydruków zdalnie, wybierz urządzenie, które łączy się z wifi lub umożliwia drukowanie przez bluetooth.
  • Funkcje dodatkowe (skanowanie, kopiowanie) 
  • Pojemność i rodzaj papieru – sprawdź, na jakim papierze pracuje drukarka i jaką ma pojemność  (np. 500 arkuszy A4). Im większa pojemność, tym rzadziej trzeba uzupełniać papier, ale może być tak, że drukarka będzie przez to większa i zajmie więcej miejsca.

Przed wyborem konkretnej drukarki możesz poprosić sprzedawcę o przykładowy wydruk. Jednak jeśli nie zamierzasz drukować skomplikowanych materiałów reklamowych, zapoznanie się z podstawowymi parametrami powinno być wystarczające.

Jaką drukarkę wybrać – laserową czy atramentową?

Drukarki laserowe charakteryzują się wysoką prędkością druku i większą wydajnością, co sprawia, że są idealne do drukowania dużych ilości tekstowych dokumentów. Tonery w drukarkach laserowych mają większą pojemność niż tusze w drukarkach atramentowych – oznacza to, że można drukować większą liczbę stron na jednym wkładzie. Ponadto drukarki laserowe oferują wyraźny i ostro zdefiniowany wydruk tekstu. Są uznawane za droższe niż atramentowe odpowiedniki, ale laserowe drukarki Canon są dostępne już od 663zł!

Z drugiej strony, drukarki atramentowe lepiej sprawdzają się do drukowania fotografii lub grafik. Oferują lepszą jakość wydruków kolorowych w porównaniu do drukarek laserowych. Jeśli zależy Ci na jakości kolorowych wydruków, drukarka atramentowa może być lepszym wyborem. Tusze w drukarkach atramentowych mają tendencję do szybszego zużycia, co może prowadzić do częstszych wymian wkładów.

Dodatkowe funkcje drukarki – czy warto dopłacać?

Część drukarek jest jednocześnie urządzeniem wielofunkcyjnym – umożliwia kopiowanie dokumentów i ich skanowanie. Za dodatkowe funkcje trzeba oczywiście nieco więcej dopłacić, jeśli jednak zdarza nam się często coś skanować, może być to dobry wybór. Poza skanowaniem i kopiowaniem na rynku dostępne są drukarki, które

  • drukują na kartach plastikowych – pozwala to tworzyć identyfikatory, karty rabatowe czy karty członkowskie. 
  • umożliwiają drukowanie na papierze fotograficznym – nie każde urządzenie ma tę funkcję, zwłaszcza jeśli papier ma niestandardowe wymiary. Jeśli zależy nam na “lepszej jakości” wydruku, lepiej drukować na papierze fotograficznym.
  • łączą się za pomocą bluetooth lub drukują z chmury – dzięki temu nie trzeba przechowywać ciężkich plików graficznych na dysku; ponadto część drukarek pozwala na drukowanie bezpośrednio z telefonu lub innych urządzeń mobilnych.
  • drukują dwustronnie – wydaje się to oczywiste, ale nie każde urządzenie na to pozwala! Druk dwustronny oszczędza papier i zmniejsza liczbę wydrukowanych kartek, a w przypadku notatek czy katalogów ułatwia czytanie.

Jakość urządzenia – jak ją zweryfikować i na co zwrócić uwagę?

Deklaracje producentów uwzględniają wyłącznie zalety i zdarza się, że z pewnych powodów dane urządzenie może nie spełniać naszych oczekiwań. Przed zakupem warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników i klientów. Np. drukarki Epson są często recenzowane na karcie produktu. Z opinii osób, które już zakupiły konkretny model, możemy dowiedzieć się, jak oceniają oni szybkość i jakość wydruku, głośność pracy, a także koszty eksploatacji. Może okazać się, że dwóch klientów oceni skrajnie inaczej ten sam parametr – zalecamy zapoznanie się z większą ilością opinii przed podjęciem decyzji. Najważniejsza jest oczywiście specyfikacja techniczna, udostępniania przez producenta. 

#artykuł sponsorowany #reklama