co to jest hosting

Hosting jest pojęciem, z którym spotkał się zapewne każdy, ale nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Na pewno jest to hasło związane ze stroną internetową i pełni ważną funkcję. Co to jest hosting? Jakie są jego rodzaje?

Hosting – co to jest?

Strona internetowa zawiera dane, pliki multimedialne i tekstowe, które muszą być gdzieś przechowywane. Chodzi o to, aby dostęp do nich był przez całą dobę. Dlatego właśnie każda osoba chcąca założyć stronę potrzebuje wynająć miejsce na serwerze, czyli zewnętrznym złożonym komputerze, który udostępnia zasoby, które nazywane są hostingiem. Znalezienie firmy hostingowej nie jest trudnym zadaniem, gdyż na rynku działa wiele usługodawców. Oczywiście oferty różnią się od siebie pod względem ceny czy funkcji, jakie są udostępniane w danym pakiecie. Dlatego przed podjęciem decyzji należy zastanowić się, jaki hosting będzie idealnym rozwiązaniem dla danej witryny.

Jak wybrać hosting?

Wybór odpowiedniego hostingu gwarantuje prawidłowe działanie strony internetowej, dlatego należy zwrócić uwagę na parametry serwera oferowanego przez usługodawcę. Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na Uptime, czyli bezawaryjność działania serwera wyrażoną w procentach. Rekomendowane jest wybranie firmy z minimum 99% Uptime. Nie bez znaczenia jest także szybkość łącza, która decyduje o szybkości ładowania się witryny. Dane zawarte na stronie powinny być chronione, a więc ważne jest sprawdzenie bezpieczeństwa serwerów. Bardziej zaawansowane strony wymagają wyższych możliwości technicznych. Jeśli w ofercie hostingu znajdują się technologie PHP i MySQL, to warto takiego dostawcę usług hostingowych wybrać. Niektóre strony internetowe nie wymagają dużej powierzchni dysków, a niektóre są bardzo rozbudowane, czyli ilość miejsca jest bardzo ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę. Kopie zapasowe mogą się przydać zawsze, z tego względu standardowa oferta powinna zawierać backupy wykonywane w regularnych odstępach czasowych. Czasami wiele osób potrzebuje pomocy technicznej, która w wielu ofertach dostępna jest bezpłatnie przez całą dobę.

Darmowe hostingi

W ofercie wielu firm można znaleźć darmowe hostingi, na które decyduje się spora część osób. Oczywiście plusem tego rozwiązania jest brak kosztów, jednak jest dość sporo minusów, które należy rozważyć, wybierając tego typu usługę. Przede wszystkim darmowe hostingi oferują dość małą przestrzeń dyskową, a dodatkowo słaby transfer, który odpowiada za szybkość ładowania strony. Jeśli strona ładuje się zbyt wolno, to wielu użytkowników rezygnuje z wejścia na nią i poszuka innej oferty. Darmowe hostingi zawierają wiele reklam, które powodują, że serwer działa wolniej i zdarzają się także częstsze awarie. Lepiej wybrać płatny pakiet, który zapewni odpowiednią przepustowość i bezpieczeństwo witryny. Dla standardowych stron, które nie są mocno rozbudowane, wystarczające są małe konta hostingowe o pojemności do 1GB i 10 GB transferu. Zawsze można dokupić większy pakiet, jeśli zajdzie taka konieczność. Wiele firm oferuje możliwość bezpłatnego przetestowania hostingu przez okres kilku dni.

Materiał zewnętrzny