MS Office 365

Organizując działalność biznesową trzeba nie tylko dopiąć sprawy administracyjne, ale i zapewnić przyszłym pracownikom odpowiednie narzędzia pracy. We współczesnej firmie, zwłaszcza w warunkach pracy zdalnej, do wykonywania bieżących zadań konieczne jest posiadanie komputera oraz właściwego oprogramowania. Microsoft Office to najpopularniejszy pakiet biurowy, którego kolejne edycje mają przynajmniej kilka wersji. Jak zatem odnaleźć się w gąszczu produktów i czym różni się np. Office 2019 od Office 365? Spróbujemy to omówić.

MS Office 365 — pakiet biurowy w chmurze

Jeszcze kilkanaście lat temu poważną konkurencją dla Microsoft Office były darmowe programy, takie jak Apache OpenOffice lub LibreOffice. Twórcy oprogramowania open source nie byli jednak w stanie rozwijać swoich produktów w takim tempie, jak czyniła to firma założona przez Billa Gatesa i Paula Allena. Dziś pomiędzy MS Office a wymienionymi pakietami biurowymi widać ogromną różnicę, także pod względem posiadanych funkcjonalności i wygody użytkowania. Co więcej, dostępna jest możliwość nie tylko zakupienia gotowego produktu, ale i korzystania z aplikacji biurowych w formie subskrybowanej usługi.

Pakiet Microsoft Office 365 opłaca się miesięcznie lub rocznie, w zależności od indywidualnych preferencji. Najwygodniej jednak jest opłacić z góry za 12 miesięcy i cieszyć się dostępem do Microsoft Word lub Microsoft Excel na kilku stanowiskach. Z MS Office korzystać może nawet 6 osób (w wersji Microsoft 365 Family). Producent pomyślał także o potrzebach firmowych. Komercyjny typ licencji jest możliwy do wykupienia przy pakiecie Office 365 Business Standard. W ramach tej usługi pracownicy mogą korzystać z aplikacji nie tylko na komputerze, ale i na tablecie oraz telefonie.

Poznaj różne wersje pakietu aplikacji Office 2019

Microsoft oczywiście oferuje także użytkownikom opcję jednorazowego wykupienia produktu. Najnowszym oprogramowaniem z rodziny aplikacji biurowych jest Office 2019. Dostępny jest w pięciu wersjach, które dostosowano do różnych potrzeb. Najbardziej podstawowy pakiet został stworzony dla użytkowników domowych i małych firm. Posiada bezterminową licencję komercyjną, więc nie stanowi problemu przypisanie Office 2019 do komputera służbowego z systemem operacyjnym Windows.

Jeden użytkownik otrzymuje dostęp do takich aplikacji jak: MS Word, Excel, PowerPoint, Outlook i OneNote. Ponadto co 90 dni można zmienić komputer, do którego jest przypisana bezterminowa licencja. Nie trzeba zatem przy każdej zmianie sprzętu kupować nowego oprogramowania. Kto ma zamiar używać Office 2019 tylko w celach prywatnych może wybrać nieco tańszą wersję dla użytkowników domowych i uczniów (tylko Word, Excel i PowerPoint). Natomiast bardziej rozbudowany pakiet stworzony z myślą o użytku komercyjnym to MS Office 2019 Professional, który posiada aplikacje Access i Publisher usprawniające pracę zespołową.

Kto posiada system operacyjny starszy od Windows 10, ten powinien pomyśleć o zakupie Office 2016 lub nawet Office 2013. Przez kilka lat Microsoft wprowadził wiele aktualizacji i poprzednie edycje różnią się nieco od tej najnowszej, ale nie na tyle, żeby utrudniało to wykonywanie podstawowych zadań biurowych. Osobną kategorię stanowi także wersja Office 2019 Mac, dostosowana do potrzeb użytkowników komputerów marki Apple. Wszystkie wymienione produkty można kupić na stronie producenta lub w specjalistycznych sklepach (np. w Soft360.pl).