Suszarka bębnowa to obowiązkowe urządzenie w domowej pralni. Jest łatwa w obsłudze, tania w eksploatacji, ułatwia życie i – co najważniejsze – oszczędza czas oraz miejsce. Jakie zalety przemawiają za zakupem suszarki bębnowej i na co warto zwrócić uwagę przed wybraniem konkretnego modelu?
Zalety suszarki bębnowej
Suszarki automatyczne mają wiele zalet:
- Oszczędzają miejsce – rozłożenie tradycyjnej suszarki nie zawsze jest możliwe, za to zawsze przeszkadza w poruszaniu się po domu lub wykonywaniu codziennych czynności. Suszarka automatyczna może stać samodzielnie lub na pralce, oszczędzając w ten sposób miejsce. Opisywane urządzenia mają do 9 kg ładowności – to zdecydowanie więcej niż można wysuszyć w tradycyjny sposób.
- Pozwalają wybrać tryb suszenia – suszenie powietrzem ciepłym lub zimnym, suszenie z parą, a nawet określony tryb: suszenie do szafy lub do prasowania. Suszarka bębnowa daje wiele możliwości!
- Oszczędzają czas – koniec z rozkładaniem suszarki, rozwieszaniem prania i ponownym składaniem i prania, i suszarki. Dzięki suszarce bębnowej wystarczy tylko włożyć i wyciągnąć ubrania lub tekstylia.
- Szybko suszą trudne materiały – koce lub wielowarstwowe pościele mogą schnąć kilka dni. Dzięki suszarce automatycznej ten czas skraca się nawet do 1,5h!
Czy suszarka bębnowa ma wady? Przeważają zalety, ale jedną z głównych wad jest fakt, że nie wszystko można w niej wysuszyć. Niektóre ubrania (a konkretnie materiały) nie nadają się do suszenia w suszarce bębnowej. Kolejną wadą może być koszt urządzenia, chociaż na rynku jest dostępna np. suszarka Amica, która kosztuje tylko 1749 zł! Jeden z droższych modeli to już wydatek 2599 zł. Cena zależy m.in. od ładowności, czyli pojemności pralki, a także dodatkowych funkcji, takich jak np. automatyczne czyszczenie skraplacza oraz dodatkowe programy (suszenie wełny, suszenie antyalergiczne, suszenie zimnym powietrzem itd.)
Na co zwrócić uwagę, kupując suszarkę bębnową?
- Ładowność – czyli pojemność pralki. Duża rodzina z dziećmi będzie miała więcej prania niż singiel. Np. suszarka Bosch może mieć od 7 do 9 kg ładowności.
- Poziom hałasu – suszarki, podobnie jak pralki, mogą być bardzo głośne. Jeśli urządzenie będzie stało w łazience lub pokoju, a nie osobnej pralni, warto sprawdzić deklarowany przez producenta poziom głośności.
- Dostępne programy – producenci oferują różnorodne programy, żeby spełnić oczekiwania użytkowników. Właściciele zwierząt na pewno powinni wybrać suszarkę, która oferuje odkłaczanie lub program antyalergiczny.
- Klasa energetyczna – im wyższa, tym mniej prądu zużyje urządzenie. Najlepiej wybrać klasę A+++.
Ile kosztuje suszenie w suszarce bębnowej?
Przeciętnie koszt wysuszenia prania w suszarce bębnowej wynosi 1,20zł. Jest to oczywiście wartość uśredniona – suszarki, zużywające więcej mocy, mogą być droższe w eksploatacji. Uśredniając, koszt użytkowania suszarki 2 x w tygodniu przez rok wyniesie niecałe 115zł. W zamian oszczędzamy miejsce i czas. Niektóre ubrania po suszeniu w suszarce – dzięki systemowi wirowania w obie strony – nie wymagają prasowania.
Część suszarek, poza suszeniem, oferuje też odświeżenie ubrania. Ma to znaczenie w przypadku ubrań wizytowych, których nie pierze się w tradycyjny sposób. Jeśli odzież nie jest bardzo zabrudzona, można ją odświeżyć parą, eliminując nieprzyjemne zapachy i prostując delikatne zagniecenia.
Czy suszarka bębnowa niszczy pranie?
W suszarce bębnowej można suszyć większość ubrań, a np. suszarka Beko jest dodatkowo wyposażona w system BabyProtect, który dostosowuje temperaturę i wilgotność do delikatnych, dziecięcych ubranek. Nie jest prawdą, że suszarki bębnowe niszczą ubrania, ale faktem jest, że nie każdą odzież można suszyć automatycznie. Informacja na temat sposobu suszenia jest umieszczona na metce, od wewnętrznej strony.
Jakie materiały można bez obaw suszyć w suszarce bębnowej?
- Bawełnę – ubrania w 100% uszyte z bawełny, a także pościele, nadają się do suszenia w suszarce.
- Mikrofibrę – najczęściej robi się z niej ręczniki lub ubrania sportowe. Mikrofibra jest trwała i niewrażliwa na utratę wilgoci, dlatego można ją suszyć na wiele sposobów.
- Wełnę – chociaż wełna jest dość delikatna, to suszenie na odpowiednim programie jest możliwe (niektóre suszarki posiadają tryb suszenia wełny). Zawsze warto zachować dodatkowe środki ostrożności, np. w postaci specjalnych kul do prania lub piłeczek ping-pongowych, które rozbiją materiał.
- Poliester – to najbardziej trwały materiał w kontekście mechanicznego prania czy suszenia. Nie odkształca się i nie zmienia koloru pod wpływem temperatury.
Jakich ubrań absolutnie nie wolno wkładać do suszarki bębnowej? Skórzanych, aksamitnych czy jedwabnych, a także tych, których producent zaleca suszenie na płasko. Włożenie ich do automatycznej suszarki może spowodować, że ubranie zmieni swój kształt.
Suszarka bębnowa to świetny zakup, zwłaszcza gdy często robimy pranie i nie mamy miejsca na tradycyjną suszarkę. Dzięki niej zaoszczędzony czas można przeznaczyć na inne, przyjemniejsze rzeczy!
#artykuł sponsorowany #reklama