Jak ułożyć kamienie ozdobne w ogrodzie

Kamienie ozdobne zyskały na dużej popularności z powodu swojej uniwersalności i pozytywnemu wpływowi na ekosystem ogrodowy. Stopniowo wypierają lekką korę oraz grys, które wymagają odchwaszczania i – co szczególnie uciążliwe – okresowego uzupełniania. Otoczaki sprawdzą się zarówno w rozległych ogrodach, jak i w przydomowych aranżacjach, a nawet jako element ozdobny balkonu lub tarasu. Jak ułożyć kamienie ozdobne w ogrodzie, żeby prezentowały się jak najlepiej?

Otoczaki – uniwersalna wyściółka dla roślin

Kora sosnowa i trociny to „konkurencja” dla kamieni ozdobnych do ogrodu. Wymienione surowce przegrywają z otoczakami z powodu swojej biodegradowalności, małej wadze i zagrożeń dla roślinności. Pod ściółką z kory mogą znajdować się formy przetrwalnikowe szkodników, które szybko zaatakują rośliny. Otoczaki są pod tym względem bezpieczne. W przypadku wyściółki kamienie ogrodowe większej wielkości lepiej wysypać w mniejszej ilości (unikniemy w ten sposób wrażenia przepychu). Z kolei otoczaków o mniejszej średnicy powinno być więcej, żeby dokładnie przykryły przestrzenie między roślinami.

Otoczaki

Kamienie ogrodowe mają bardzo naturalny i „dziki” charakter, dlatego są pożądane w ogrodach rustykalnych. Z pomocą otoczaków polnych oraz dolomitowych można stworzyć zjawiskowe skalne kompozycje, które będą wyglądały jak stworzone przez naturę! Do ich wad należy cena, ale w ostatecznych rozrachunku zakup otoczaków jest korzystniejszy, ponieważ nie ma potrzeby ich uzupełniania. Kamienie ozdobne przez lata pozostaną na swoim miejscu, bo nie są atrakcyjne dla ptaków i szkodników.

Ścieżki ogrodowe i mała architektura

Ścieżka z kamieni ogrodowych

Otoczaki to dobra alternatywa dla kostki granitowej. Oba surowce mogą być stosowane także równolegle. Odpowiednie dobranie odcieni sprawi, że będą ze sobą dobrze współgrały. Co ważne, i kostka granitowa, i kamienie ogrodowe są bardzo wytrzymałe oraz nie zmieniają barwy na skutek działania promieni UV oraz wilgoci. Szczególnie w dużych ogrodach zaleca się tworzenie stref wypoczynkowych, w których można usiąść i podziwiać roślinne aranżacje. Mogą składać się np. z ławki ogrodowej w towarzystwie kamieni ozdobnych. Otoczaki dostosują się do każdego stylu, co czyni z nich uniwersalny wybór. Z tego powodu są tak doceniane przez ogrodników.

kamienie ozdobne

Kamienie ozdobne do ogrodu to absolutny „must have” w przypadku wodnej architektury. Można je ułożyć w taki sposób, by przypominały naturalny, dziki wodospad. Odgłos wody rozbijającej się o otoczaki jest kojący i sprzyja relaksowi w ogrodzie. Kamienie ogrodowe mogą być również podłożem dla niewielkiej kaskady wodnej. Takie rozwiązanie sprawdzi się nawet w małych ogródkach! Skutecznie wyciszy hałas od ulicy, a otoczaki przepuszczą wodę, tworząc naturalny ekosystem.

Kamienie w ogrodzie

Jak ułożyć kamienie ogrodowe? To zależy… od ogrodu. Różna ziarnistość, kolory i kształty otoczaków zapewniają nieskończenie wiele możliwości! Co istotne, ich naturalność sprawia, że aranżacje nie muszą być idealne, żeby zachwycały i pełniły swoją estetyczną funkcję.