szczudła robocze

Szczudła budowlane są w stanie przyspieszyć i usprawnić wykonywanie wielu prac remontowych. Mogą one doskonale zastąpić drabinę lub też rusztowanie, a dodatkowo pozwalają na większą mobilność i oszczędność czasu. Używając szczudeł, nie trzeba przerywać wykonywanych prac za każdym razem, kiedy chce się przejść do kolejnego obszaru. Z pewnością jednak, dla wielu osób są one czymś nowym – mimo tego już po kilkunastu minutach treningu można się nauczyć niemalże perfekcyjnego poruszania się na większej wysokości. Szczudła budowlane bardzo często określa się również mianem malarskich lub też monterskich, co też niejako od razu sugeruje, do jakich prac taki sprzęt jest wykorzystywany najczęściej. Pod takimi nazwami można też te produkty znaleźć w sklepach budowlanych.

Zastosowanie szczudeł budowlanych 

Oczywiście, najpopularniejszym ich zastosowaniem jest wykorzystanie szczudeł do malowania, szpachlowania czy wygładzania ścian. Tak naprawdę, doskonale sprawdzą się też przy każdych pracach remontowych wykonywanych na wysokościach. A więc na przykład przy zakładaniu instalacji elektrycznej, wieszaniu lamp i karniszy czy też przy tynkowaniu. Szczudła budowlane mogą być wykorzystywane zarówno do prac wewnątrz budynków jak i na zewnątrz. Sprawdzą się przy pracach ogrodniczych do podcinania drzew i krzewów, a także do montowania różnych elementów architektury ogrodowej. 

Dobór odpowiedniego modelu szczudeł 

Bardzo duży wybór różnego rodzaju szczudeł budowlanych można znaleźć na stronie tooles.pl. Warto jednak wcześniej zastanowić się, jak duży rozmiar będzie nam potrzebny. Pierwszą istotną zmienną jest to, na jak dużej wysokości będziemy chcieli pracować – trzeba tę wysokość zestawić ze swoim wzrostem, aby oszacować potrzebną nam wartość przedłużenia. Wymiary szczudeł mogą się mocno różnić, a zazwyczaj są określane rozmiarami o oznaczeniach M, L oraz XL. Pomiędzy poszczególnymi modelami różna może być też ich rozpiętość. Wygodny i praktyczny model to taki, który jednocześnie pozwoli nam zapewnić sobie pożądaną wysokość, ale też, dzięki któremu będzie można uniknąć nadmiernego schylania się. Uzyskana wysokość powinna być też dla nas komfortowa do pracy.

W praktyce, w zależności od wariantu można uzyskać przedłużenie od kilkunastu-kilkudziesięciu centymetrów do ponad metra wysokości. Warto pamiętać o tym, że przeznaczeniem szczudeł jest przyspieszenie pracy oraz zwiększenie jej wydajności. Trzeba więc poświęcić trochę czasu na to, aby odpowiednio je dobrać. Mając już szczudła w domu i chcąc je użyć po raz pierwszy, koniecznie trzeba zapoznać się z instrukcją. Należy sprawdzić ustawienie i poprawne działanie sprężyn, a także wyregulować zapięcia na nogach. Dobrze też podczas pierwszego ich zakładania wybrać miejsce, które umożliwi nam siedzenie na wysokości około 80-90 cm. Pamiętajmy bowiem o tym, że użytkowania szczudeł również trzeba się nauczyć, aby było to dla nas bezpieczne udogodnienie. 

Czym jeszcze mogą się różnić poszczególne modele? 

Na pewno każdy model powinien mieć określoną maksymalną nośność, dzięki temu można zyskać pewność, że wybrane przez nas szczudła nas udźwigną, a także że nie będzie problemu z zabraniem ze sobą dodatkowego sprzętu, nawet jeśli są to lekkie i drobne elementy. Poszczególne modele mogą się też różnić materiałem, z którego zostały wykonane. Lekkość, a jednocześnie wytrzymałość są w stanie zagwarantować propozycje wykonywane ze stopów aluminium. Oczywiście, tym co mocno różnicuje różne modele to ich cena – można się też tutaj sugerować markami o renomie i zaufaniu wśród klientów już posiadających taki sprzęt.

Artykuł sponsorowany
zdjęcie główne: pixabay.com