Jakie słuchawki wybrać

Słuchanie muzyki, oglądanie filmów czy udział w telekonferencji bez dobrych słuchawek może być męczący. Przeszkadza wiele rzeczy, ale najbardziej hałasy w tle oraz jakość dźwięku. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na wybór słuchawek lub głośników. Te pierwsze są jednak wygodniejsze i łatwiejsze w transporcie, dlatego nie ma problemu z oglądaniem ulubionego filmu w podróży. Na co zwrócić uwagę przy wyborze słuchawek i jakie parametry są najważniejsze?

Cechy słuchawek – podstawowe informacje

Przed zakupem słuchawek warto zapoznać się ze specyfikacją wybranego modelu. Jakie cechy możemy tam znaleźć?

  • Aktywna redukcja hałasu – to duża zaleta dla osób, którym zależy na maksymalnym wygłuszeniu dźwięków zewnętrznych. Taką funkcję posiadają m.in. słuchawki Bose. Model 700 UC będzie świetnym wyborem dla osób pracujących w biurze, które często uczestniczą w wideokonferencjach.
  • Waga – im lżejsze słuchawki, tym lepiej! Nowoczesne urządzenia ważą kilkaset gramów. Nie czuć, że mamy cokolwiek na głowie lub w uszach.
  • Impedancja i dynamika – pierwszy parametr odpowiada za czystość dźwięku i osiągalną moc na słabszych urządzeniach (np. laptopie). Wpływa również na głośność słuchawek (wyższa impedancja to cichsze działanie). Z kolei drugi czynnik (dynamika, wyrażany w dB.) mówi, z jaką głośnością grają słuchawki. Im wyższa wartość, tym głośniejszy dźwięk. Warto jednak zadbać o higienę słuchu i nie słuchać muzyki głośniejszej niż 98dB.
  • Czas ładowania akumulatora – czyli ile czasu potrzeba, żeby słuchawki zostały naładowane. Nie jest to najważniejsza cecha, chyba że nasze słuchawki są rozładowane, a za 10 minut mamy ważne spotkanie. Najlepiej wybrać model, który ładuje się jak najszybciej.
  • Czas pracy akumulatora –  to ważna informacja, która zawsze jest podawana w specyfikacji produktu. Niektóre słuchawki wytrzymują bez ładowania nawet kilkanaście godzin! Jeśli często jesteśmy poza domem – lepiej wybrać model wytrzymujący dłużej.
słuchawki przewodowe

Mikrofon w słuchawkach – tak czy nie?

Większość nowoczesnych słuchawek jest wyposażona we wbudowany mikrofon. W przypadku słuchawek dousznych jakość dźwięku bywa niezadowalająca, zwłaszcza w tańszych modelach. Osoby, które dużo rozmawiają, powinny zdecydować się na słuchawki z dobrej jakości mikrofonem. W warunkach biurowych najlepszym wyborem będzie model nauszny z mikrofonem kierunkowym. Taki mikrofon jest umieszczony kilka cm od naszej twarzy i skierowany w stronę ust (w niektórych modelach odległość można modyfikować). Gwarantuje to dobrą jakość dźwięku i wysoką skuteczność oddzielania wypowiadanych słów. Ma to duże znaczenie przede wszystkim dla…naszych rozmówców. Słuchawki Razer z mikrofonem sprawdzą się w biurze, podczas pracy zdalnej w domu oraz na sesjach gamingowych. Niestety, słuchawki nauszne nie są najlepszym wyborem podczas uprawiania sportów, jest to jednak prawie ich jedyna wada. Charakteryzują się one doskonałą jakością dźwięku, dlatego można przymknąć oko na brak mobilności.

Dobrej jakości słuchawki (douszne, nauszne lub dokanałowe) to gwarancja niezapomnianych wrażeń z słuchania ulubionej muzyki. Obecność „odstającego” mikrofonu nie jest obowiązkowa, jeśli nie planujemy prowadzić rozmów i nie zależy nam doskonałej jakości. Większość słuchawek ma – lepsze lub gorsze – wbudowane mikrofony. W domowych warunkach są one całkowicie wystarczające. Niektóre modele mają również możliwość odpięcia mikrofonu.

zestaw słuchawkowy

Ergonomia słuchawek – o czym nie zapomnieć?

Jakość dźwięku jest bardzo istotna, ale równie ważna jest wygoda. Słuchawki często nosimy przez kilka godzin lub nawet cały dzień (zwłaszcza przy pracy zdalnej). Z tego powodu warto wybrać model dopasowany do kształtu i rozmiaru głowy. Jeśli przeszkadza nam waga słuchawek nausznych, dobrym wyborem są dokanałowe słuchawki Logitech. Są lekkie i dobrze uszczelniają kanał słuchowy, dzięki czemu redukują hałasy z zewnątrz. Wyizolowany dźwięk pozwala usłyszeć nawet bardzo niskie tony. Największą zaletą słuchawek dokanałowych jest ich lekkość – możemy je bez problemu zabrać na rower czy spacer.

Nie oznacza to oczywiście, że słuchawki nauszne są niewygodne. Dużo zależy od osobistych preferencji. Wybierając wersję nauszną, warto przymierzyć kilka modeli, żeby sprawdzić, w jaki sposób pałąk łączący obie słuchawki dopasowuje się do naszego kształtu głowy.

W przypadku słuchawek nie zawsze „drogie” oznacza „najlepsze”. Jeśli nie mamy szczególnych wymagań względem jakości dźwięku, wystarczy zaopatrzyć się w słuchawki w cenie 100-200zł. Model zależy od osobistych preferencji – niektóre osoby uważają słuchawki douszne za bardzo niewygodne. Tańsze modele oczywiście nie będą tak trwałe i nie dostarczą nam dźwięku w tak dobrej jakości, jak te za 400-500zł, ale spełnią swoją funkcję.

#Artykuł przy współpracy z Ceneo.pl