Klawiatura dla gracza

Klawiatura wbrew pozorom nie służy tylko do pisania. Klawiatura może być gorsza lub też lepsza. Nie trzeba przekonywać do tego fanów gier komputerowych, czyli, jak już zdążyło się to przyjąć w naszym języku, gamerów. Klawiatury kosztujące kilkaset złotych to nie zabawki dla dzieciaków, wyglądem mające przypominać kokpit statku kosmicznego. Chodzi przede wszystkim o to, co w środku, technologię, sposób działania. A więc jaka klawiatura dla gracza będzie najlepsza?

Na co zwracać uwagę?

Można oczywiście podkreślić kilka cech działania klawiatury, na jakie w pierwszej kolejności powinno się zwrócić uwagę na zakupach. Pierwsza rzecz jest dość błaha, bo chodzi po prostu o kwestie mechaniczne. Czy klawiatura wytrzyma starcie z gamerem? Czy klawisze nie poprzecierają się, nie powypadają, czy nie nadwerężą naszych palców i dłoni? Kontynuując tę sprawę, można też znaleźć klawiatury z nakładkami pod nadgarstki i innymi mechanicznymi udogodnieniami, mającymi uchronić nas przed „kontuzjami”.
Za najbardziej trwałe uchodzą klawiatury mechaniczne, które posiadają także oddzielny mechanizm dla każdego klawisza – te modele to najwyższa półka klawiatur dla graczy. Różne modele charakteryzują się także różną siłą nacisku potrzebną do aktywacji klawisza.

Trzy najpopularniejsze rodzaje przełączników:

  • Cherry MX Red – działają w sposób liniowy. Wyróżnia ich najmniejsza siła nacisku potrzebna do aktywacji klawisza
  • Cherry MX Blue – w tych modelach potrzebna jest większą siła nacisku niż w MX Red, ponadto są najgłośniejszymi dostępnymi przełącznikami Cherry MX
  • Cherry MX Brown – jest to pośrednie, uniwersalne rozwiązanie znajdujące zastosowanie zarówno w gamingu jak i w użytku domowym

Minusem klawiatur mechanicznych jest na pewno generowanie sporego hałasu.

Dużo bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać, jest też sprawa łączności klawiatury. Przewodowa, czy też bez? Opinie są różne. W bezprzewodowej ryzykujesz np. utratą łączności w kluczowych momentach rozgrywki. Ponadto klawiatury bezprzewodowe posiadają opóźnienia w rejestrowaniu akcji, więc raczej nie polecamy ich profesjonalnym graczom. Jak sam widzisz, przewody wcale nie muszą okazać się wadą klawiatury, a przynajmniej nie tych przeznaczonych do gier.

Na końcu trzeba wspomnieć oczywiście o wszelkich dodatkowych funkcjach klawiatury. A jest tego mnóstwo. Podświetlanie do grania w nocy; przyciski blokujące przypadkowe wciśnięcie klawisza Windowsa i innych, mogących wyrzucić nas z gry; programowanie klawiszy… Zasięgnijmy porady naszych redakcyjnych kolegów, którzy opowiedzą o swoich przygodach z ulubionymi modelami klawiatur dla gracza.

NATEC RX55

Klawiatura NATEC RX55
„Przyznam, że pomimo tego, że uważam się za gracza, to jestem przeciwnikiem robienia z tego osobnej dyscypliny sportu, czy nawet wręcz stylu życia. Nie jestem w stanie wydać zbyt wiele nawet na ulubioną grę. Wiem, na pewno naraziłem się tym, co właśnie powiedziałem. Przechodząc do sedna, jaką klawiaturę dla gracza mogę polecić? Korzystałem z Natec RX55. Prosty i niedrogi produkt jak na klawiaturę gamingową. Blokada klawisza Windowsa i możliwość nieskomplikowanego programowania w zupełności mi wystarczą. Ważniejsze było dla mnie, żeby była prosta i wygodna i tak też jest w tym przypadku. Można spokojnie pograć za naprawdę niedużą cenę.”

REDRAGON RGB VARA K55

REDRAGON RGB VARA K55
„Może nie powinienem się do tego przyznawać, ale Redragon zwrócił moją uwagę wyglądem. Gdzieś przypadkowo go zobaczyłem, nie pamiętam gdzie i jedyne co mi przyszło do głowy to: WOW! Jestem też jednym z tych ludzi, którzy w dzień niestety nie mają za wiele czasu dla siebie i na granie pozostaje jedynie zarywanie nocek. To też powód, dlaczego wybrałem tego smoka. Tryb podświetlenia jest naprawdę imponujący, ale też po prostu praktyczny. Poza tym, kto z nas nie lubi czasem po prostu pobawić się fajnym gadżetem? A takim bez wątpienia jest ta klawiatura!”

Klawiatura Mechaniczna I-BOX AURORA K-2

klawiatura i box aurora k2 mechaniczna gaming
„Ja bez bicia muszę się przyznać, że wszystkie wolne pieniążki z reguły zostawiam na Steamie i w sklepach ze sprzętem. Nie polecę Wam jednak jakiegoś konkretnego modelu klawiatury, ponieważ miałem ich już kilka i każda miała nieco inne funkcje, układ klawiszy itp. Mogę jednak powiedzieć, że aktualnie korzystam z modelu I-BOX AURORA K-2 i nie planuję w najbliższym czasie zmiany. Jest to oczywiście klawiatura mechaniczna, ma podświetlane klawisze, a co ważne przy wielu godzinach gry jest odporna na zalanie.

Powiem także, że wolę grać na produktach, które nie mają klawiatury numerycznej. Wygodniej jest mi mieć ją osobno. Mogę śmiało polecić – Gembird KPD-UT-01. To już zależy w co i jak gracie, ale jeśli macie ten sam problem, co ja, to warto zdecydować się na taką opcję. Osobna klawiatura do gry i osobna numeryczna – u mnie się sprawdza.”

Cóż… Mam nadzieję, że garść porad pod tytułem „Jaka klawiatura dla gracza?” od naszych redakcyjnych graczy się Wam przyda. Będziemy starali się rozbudowywać taką formę porad i sięgać do opinii naszych kolegów częściej. Różne punkty widzenia zawsze się mogą przydać i pomóc być może spojrzeć na jakąś sprawę w inny sposób. Mówcie, co Wam się podoba, a co nie, dzielcie się swoimi spostrzeżeniami, a my postaramy się jeszcze nieraz wrócić do tematu.