Laserjet Pro 500 Color

Nie podejmowałem jeszcze w tym miejscu rozważań na temat drukarek, skanerów, ksero i tym podobnych urządzeń, które zgrabnie klasyfikuje się jako urządzenia wielofunkcyjne. Są one już praktycznie rzeczą nieodłączną dla każdego, kto ma choć na tyle pojęcia o elektronice, że korzysta z komputera, nie mówiąc już o zapotrzebowaniu na taki sprzęt w biurach. Ręczne pisanie umów i firmowych dokumentów to już, realistycznie rzecz ujmując, tak naprawdę jedynie zjawisko niszowe. Niszowe i dość dziwne, niepraktyczne, dające się usprawiedliwić chyba tylko właśnie opornością przed zastosowaniem techniki w ogóle. Oto moja pierwsza opisana w tym miejscu próba sprawdzenia możliwości urządzenia wielofunkcyjnego do biura, a konkretnie – HP Laserjet Pro 500 Color.

Urządzenie wielofunkcyjne w teorii

Z założenia sprzęt taki ma łączyć w sobie funkcje wszystkich biurowych, „papierkowych” urządzeń, które wcześniej mogły być używane osobno. Drukarka, skaner, faks – robi się tego naprawdę dużo i przy intensywnym użytkowaniu będzie to stanowiło jedynie problem i dodatkowe, niepotrzebne koszty. Stąd całkowicie zrozumiałe połączenie tego wszystkiego w jedno, sporych rozmiarów „pudło”. Jeśli drukarki, to któż, jeśli nie firma HP? Sprawdźmy więc możliwości naszego wielofunkcyjnego, biurowego pomocnika.

HP Laserjet Pro 500 Color – test

Model ten będzie Was kosztować niemało, bo około 4 tysięcy złotych. Idzie za tym też spora waga, bo ok. 40 kg. I tutaj praktycznie znikają już ewentualne możliwości użycia HP Laserjet Pro 500 Color w domu – z założenia to urządzenie biurowe i łamanie tego założenia nie miałoby za dużo sensu – byłoby to po prostu mało praktyczne. Na szczęście nie musieliśmy wnosić tego malucha na drugie piętro, lecz korzystaliśmy z niego w miejscu, gdzie już był zainstalowany.

Urządzenie wielofunkcyjne HPPierwsza rzecz to panel LCD. Zawiera dość dużo opcji, lecz właściwie chyba należy uznać go za mocno intuicyjny. Nie musisz być specem IT, aby korzystać z HP Laserjet Pro 500 Color, co zasługuje na pochwałę, bo w niektórych modelach nawet wymiana papieru za pierwszym razem może sprawić niemałe problemy. Szybkość wydruku sugerowana przez producenta to 30 stron na minutę. Wierzymy na słowo, ale nie przeszkadza nam to w tym, aby obietnicę zweryfikować. Drukujemy przykładową stronę tekstu w 30 kopiach i test możemy odhaczyć za udany. Co możemy powiedzieć o jakości wydruku? Próbowaliśmy druku kilku dokumentów – od samych tekstów, po wielobarwne obrazy. Do konkretnych potrzeb można oczywiście nieco „pogrzebać” w panelu i dokonać modyfikacji jakości wydruku. Na ustawieniach „przeciętnych”, standardowych wszystko wychodzi po prostu dobrze. Nie da się chyba ująć tego w inny sposób. Jakość jest na tyle dobra, że nie bawiąc się w szczegóły techniczne, możesz spokojnie ciągiem drukować wszystko, czego potrzebujesz i pokazać w folderze firmowym na spotkaniu z klientem. Wiadomo, że da się osiągnąć lepszy rezultat, ale możesz uznać, iż zwyczajnie nie ma takiej potrzeby.

Ciekawą i na pewno przydatną opcją jest skanowanie do maila lub chmury. W prosty sposób ułatwi to przebieg dokumentów w firmie i w niektórych wypadkach będzie znacznie wygodniejsze niż drukowanie wszystkiego i korzystanie z papierowych kopii. Działało to również bez żadnego zarzutu. Urządzenie może łączyć się też ze smartfonami i tabletami. Sprawdziliśmy zarówno na iPhonie, jak i Androidzie – działało. HP wszędzie w opisach HP Laserjet Pro 500 Color podkreśla maksymalne postawienie na jakość urządzenia i chęć uproszczenia samego sposobu jego używania. Trzeba przyznać, że na pewno ten model jest krokiem w dobrą stronę. Może jeszcze nie jest idealnie, ale na pewno nie będziecie rozkładać rąk z bezradności, zastanawiając się, dlaczego też firmowa drukarka się zacięła. Każdy problem da się „rozgryźć”, zapoznając się po prostu głębiej z menu na ekranie urządzenia. Wydaje się więc, że w miejsca, gdzie drukuje się naprawdę dużo i często w dużym pośpiechu, HP Laserjet Pro 500 Color będzie dobrym wyborem. Pozostaje jeszcze kwestia faksu, ale tu już nie będziemy rozwodzić się nad szczegółami, ze względu na niezbyt częste użycie tej funkcji obecnie w firmach. Sprawdziliśmy, również możecie uwierzyć specyfikacjom technicznym od producenta – działa i to chyba większości z Was powinno wystarczyć.

Ocena HP Laserjet Pro 500 Color

Poukładajmy to, czego dowiedzieliśmy się o HP Laserjet Pro 500 Color. Komu można polecić ten model? Przede wszystkim firmom, gdzie w obiegu ciągle jest dużo dokumentów i zależy Wam na czasie tego przepływu. Celem HP Laserjet Pro 500 Color miała być uniwersalność i wielofunkcyjność przy zachowaniu bardzo dobrej jakości i to rzeczywiście się udało. Jeśli macie jakieś wygórowane oczekiwania co do konkretnych parametrów urządzenia, to zawsze znajdzie się coś, do czego będzie można się przyczepić i będzie można znaleźć model bardziej odpowiedni dla Waszych potrzeb. Jeśli jednak szukacie czegoś, co można nazwać uniwersalnym urządzeniem wielofunkcyjnym, które można polecić praktycznie każdemu, to HP Laserjet Pro 500 Color wydaje się wpisywać bardzo dobrze w te ramy.