Jak inwestować w złoto

Złoto to zdaniem ekspertów jedna z najlepszych przystani inwestycyjnych na niepewne czasy gospodarcze. Tak się składa, że właśnie teraz doświadczamy takiej niepewności, stąd duże zainteresowanie złotem. Jak zainwestować w ten kruszec? Sprawdzamy różne formy inwestycji.

Fizyczny zakup złota

Najprostsza forma inwestycji w złoto? Zakup fizycznego kruszcu, czy to w postaci sztabek, czy monet. To forma inwestycji, która od setek lat uznawana jest za najbezpieczniejszą formę inwestycji w złoto. Fizycznie złoto może zostać kupione przez nas w specjalistycznych miejscach, gdzie zyskujemy odpowiedni certyfikat próby złota oraz pewność, że złoto jest warte ceny, jaką zapłaciliśmy. Warto pamiętać, że wiele państw na całym świecie jako główny element swoich rezerw gromadzi właśnie złoto.

Obecna sytuacja gospodarcza sprzyja koniunkturze na złoto, co oczywiście wzmaga też podaż fizycznego kruszcu. Dlatego też planując zakup fizycznego złota, warto upewnić się, że jest to prawdziwy surowiec, a nie podróbka, której wartość jest nawet kilkadziesiąt razy mniejsza. Pamiętajmy, że złoto możemy w każdym momencie sprzedać i uzyskać za nie wartość zwiększoną, zależną od sytuacji gospodarczej, w jakiej sprzedajemy aktywo. 

Akcje spółek wydobywczych 

Inną, alternatywną formą inwestycji w złoto jest zakup akcji spółek notowanych na giełdzie, których przedmiotem działalności jest wydobywanie złota. To nieco inny, bardziej pochodny sposób na inwestycje w złoto, który jednak z pewnością przypadnie do gustu inwestorom przyzwyczajonym do inwestycji w akcje spółek notowanych na giełdzie. 

Zdecydowana większość dostępnych na rynku brokerów zapewnia nam dostęp do spółek, które działają w tej właśnie branży. Jeśli jednak interesują nas spółki notowane na giełdach międzynarodowych, warto upewnić się, że wybraliśmy brokera oferującego możliwość inwestycji w akcje spółek innych, niż te zarejestrowanych w Polsce. Na co zwrócić uwagę, inwestując w akcje takich spółek? Na te same kwestie, o które należy zadbać, inwestując w akcje ogólnie. A zatem edukacja przede wszystkim. Analiza techniczna, analiza fundamentalna spółek i podstawowe zagadnienia związane z psychologią inwestowania – ta wiedza gwarantuje nam optymalną bazę do realizowania samodzielnych inwestycji bez ryzyka natychmiastowej utraty całego ulokowanego kapitału. 

ETF na złoto 

Czas na kolejną alternatywę, która już od kilku lat zyskuje na popularności oraz znaczeniu na polskim rynku inwestycyjnym. Mowa tu oczywiście o funduszach notowanych na giełdzie, które bazują na złocie. Taki ETF złoto zapewnia ekspozycję na zmiany wartości metalu szlachetnego w sposób pasywny, bez konieczności fizycznego zakupu kruszcu, a także bez konieczności poświęcania zasobów i czasu na zwiększenie świadomości w kwestiach inwestycji giełdowych.

ETF na złoto to ciekawa alternatywa, dostępna w ofercie wielu brokerów, która gwarantuje niskie koszty takiej inwestycji, a także pewność, że zwrot z inwestycji będzie precyzyjnie sparowany z faktyczną, aktualną sytuacją na światowym rynku złota. Planujesz inwestycje w złoto, ale nie wiesz jak to zrobić? ETF na złoto to strzał w dziesiątkę.