Inteligentne urządzenia to już nasza codzienność. Ułatwiają wykonywanie codziennych czynności oraz monitorują aktywność i podstawowe funkcje życiowe. Co kryje się w przedrostku SMART i jakie urządzenia wybrać, żeby cieszyć się wygodnym, ale i użytecznym gadżetem?

Smart-gadżety – czy sam telefon nie wystarczy?

Współczesne urządzenia elektroniczne coraz rzadziej stanowią odrębny gadżet, a raczej są częścią „ekosystemu”. Przemawia za tym wygoda, ale też przywiązanie do marki – dobrym przykładem jest Apple, którego poszczególne produkty są ze sobą kompatybilne, a łatwość transferu informacji to jedna z głównych zalet integracji pomiędzy urządzeniami. Obecnie dostęp do różnych zasobów jest możliwy nie tylko z poziomu smartfona, ale też za pomocą innych gadżetów, np. dzięki elektronicznej opasce na ręce (smartband) lub inteligentnemu zegarkowi (smartwatch)

Zarówno smartwatche, jak i smartbandy to niewielkie, wygodne urządzenia, które wystarczy sparować z telefonem i założyć na nadgarstek. W zależności od modelu, oba urządzenia mogą pomóc monitorować codzienną aktywność oraz powiadamiać o smsach lub połączeniach przychodzących na smartfony. Podstawowe różnice między jednym a drugim urządzaniem, to liczba dostępnych funkcji, rodzaj i wielkość wyświetlacza oraz cena. Smartwatche są lepiej wyposażone, a przez to – niestety – droższe. Jeśli nie wiemy, które urządzenie sprawdzi się w naszym przypadku, warto przetestować podstawowy model opaski monitorującej. Może okazać się, że będzie wystarczający lub przekonamy się, że jednak czegoś nam brakuje. W takim przypadku pozostanie sięgnięcie po nowoczesnego smartwatcha.

Smartbandy – opaski monitorujące

To jedne z najtańszych inteligentnych gadżetów. Podstawowe smartbandy kupimy już za niecałe 20zł! Oczywiście nie będą miały tyle funkcji, co bardziej zaawansowane modele, ale jeśli zależy nam jedynie na krokomierzu, wyświetlaniu czasu oraz stoperze, to najtańszy smartband będzie wystarczający. Co oferują droższe modele?

  • Śledzenie poziomu stresu
  • Pomiar ciśnienia
  • Monitor snu
  • Licznik kalorii
  • Wyświetlanie powiadomień ze smartfona
  • Monitorowanie oddechu

Warto podkreślić, że smartbandy są niewielkim gadżetem, więc jeśli nie lubimy nosić niczego rzucającego się w oczy, to opaska w neutralnym kolorze będzie dobrym wyborem. Dzięki niej będziemy mogli przyjrzeć się swoim rytuałom, rytmowi dnia i zwyczajom. Może okazać się, że za mało się ruszamy lub doświadczamy silnego stresu. Dużą zaletą opaski jest jej niewielki rozmiar i mała waga – smartfona czasem nie da się zabrać ze sobą, a smartbanda możemy prawie zawsze mieć na nadgarstku. Dzięki temu zachowamy ciągłość danych na temat tętna czy liczby kroków. Stały pomiar podstawowych funkcji powie nam sporo o naszym stanie zdrowia lub trybie życia. Niektóre opaski sugerują, co można poprawić, jeśli okaże się, że mamy np. za mało ruchu. Możliwe jest także ustawianie celów aktywności, których osiągnięcie jest sygnalizowane przez wibracje.

Smartwatche – zegarki SMART

Inteligentne zegarki, czyli tzw. smartwatche to nieco droższy wydatek. Cena wynika z wielkości urządzenia oraz liczby funkcji. Jeśli nosimy tradycyjny zegarek, smartwatch może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jakie funkcje w nim znajdziemy?

  • Powiadomienia z telefonu i mediów społecznościowych
  • Przypomnienia z kalendarza
  • Odtwarzanie muzyki
  • Wykonywanie połączeń telefonicznych
  • Wyświetlanie wspomnień
  • Płatności zbliżeniowe
  • Kompas
  • Monitoring snu

To tylko niektóre z funkcji, które oferują nowoczesne smartwatche. Liczba dostępnych pomiarów jest zdecydowanie dłuższa niż w przypadku opasek monitorujących, chociaż część użytkowników uważa, że oba urządzenia dobrze się uzupełniają, a dyskretny smartband sprawdza się tam, gdzie nie można założyć zegarka (np. ze względu na biznesową stylizację). Niektórzy producenci rozwiązują ten problem i oferują wymienne paski do zegarków, dzięki czemu smartwatche łatwo dopasować do konkretnego outfitu.

Czy warto kupić smartwatcha? Zdecydowanie! Smartwatche stanowią połączenie tradycyjnego zegarka, opaski monitorującej i telefonu. Urządzenia wyższej generacji umożliwiają odczytywanie sms-ów, a nawet dzwonienie. Możliwości smartwatchy docenią zwłaszcza miłośnicy aktywnego wypoczynku oraz osoby, które nie lubią mieć ciągle telefonu przy sobie, ale jednak chcą pozostać w kontakcie.

Korzystanie z urządzeń SMART to przede wszystkim wygoda i łatwiejsze monitorowanie stanu zdrowia. Rozwój technologii będzie zmierzał w stronę coraz większej kompatybilności między urządzeniami, dlatego integracja systemów będzie częstym zjawiskiem. Potwierdza to wygoda korzystania ze smartbanda lub smartwatcha – nie trzeba mieć przy sobie telefonu, żeby zawsze być na bieżąco!

[#reklama, wpis reklamowy]

źródło zdjęć: pixabay.com