objawy podwyższonego kortyzolu

Popularny hormon stresu nazywany kortyzolem ma istotny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Jego podwyższony poziom może oznaczać poważne problemy zdrowotne. Podpowiadamy, jakie są objawy takiego stanu rzeczy.

Kortyzol – dlaczego jest tak ważny?

Kortyzol to istotny hormon produkowany przez korę nadnerczy. Jego uwalnianie ma miejsce w stanach zbyt dużego stresu, co pozwala na szybszą reakcję na czynniki stresogenne. Wzrost poziomu hormonu stresu skutkuje przyśpieszonym rytmem bicia serca, zwężającymi się naczyniami krwionośnymi oraz podwyższonym ciśnieniem. Poza tym kortyzol ma zadanie uwalniać wapń z kości i zatrzymywać sód w organizmie. Ponadto ten istotny hormon wykazuje działanie przeciwzapalne. W niespodziewanych i stresujących sytuacjach powyższe właściwości kortyzolu ułatwiają organizmowi podjęcie działań pozwalających uniknąć zagrożenia. W przypadku długotrwałego stresu nadmiar produkowanego kortyzolu ma bardzo zły wpływ na funkcjonowanie ludzkiego ciała.

Objawy podwyższonego kortyzolu

Zbyt wysoki poziom kortyzolu we krwi może wynikać z wielu powodów. W przypadku większości z nich objawy takiego stanu rzeczy są podobne. Jednym z nich jest znaczna utrata odporności organizmu. Nadmierny poziom hormonu stresu sprawia, że organizm jest narażony na wiele infekcji i wirusów. Kolejny standardowy objaw to znaczny przyrost masy ciała. Ciągły stres pobudza apetyt, a ciągłe podjadanie kończy się rozwojem niepożądanej tkanki tłuszczowej. Następna kwestia to nadciśnienie tętnicze krwi, jest to groźna dolegliwość, która może prowadzić do wielu bardzo poważnych schorzeń. Podwyższone ciśnienie wywołane nadmiarem kortyzolu oznacza przewlekłe uczucie zmęczenia i brak sił do podejmowania efektywnych działań. Pozostałe objawy podwyższonego poziomu stresu to:

  • częste zmiany nastoju,
  • stany depresyjne,
  • problemy z zasypianiem,
  • bóle pleców,
  • utrata tkanki mięśniowej,
  • częste oddawanie moczu,
  • tworzenie się obrzęków,
  • utrata wapnia z kości.

Podwyższony poziom kortyzolu – z czego wynika?

Podwyższony poziom kortyzolu w organizmie może być skutkiem wielu sytuacji. Nierzadko jest to po prostu długotrwały stres związany z przeżytą traumą lub brakiem komfortu codziennego funkcjonowania. Przykładowo może on być spowodowany śmiercią bliskiej osoby, bolesnym rozstaniem oraz mobbingiem w pracy lub szkole. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy psychologa, który pomoże w walce z czynnikami stresogennymi. Inny powód dla nadmiaru produkcji kortyzolu to spożywanie zbyt dużych dawek kofeiny. Z tego powodu odradza się picie wielu kaw dziennie. Podwyższony poziom hormonu stresu może wynikać z dolegliwości nazywanej chorobą Cushinga. Jest to schorzenie znacznie zwiększające ryzyko zgonu, przez co wymaga stosowania leczenia operacyjnego. W przypadku pań częstą przyczyną nadmiaru produkcji kortyzolu jest choroba Addisona. Ta poważne zaburzenie funkcjonowania układu hormonalnego prowadzi do nieustającego zmęczenia, a w konsekwencji uniemożliwia wykonywanie jakiegokolwiek wysiłku fizycznego.