bezpieczeństwo w Internecie

Bezpieczeństwo w Internecie to temat, który jest poruszany w publicznej debacie coraz częściej. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ większość z nas z sieci internetowej korzysta każdego dnia. Każdego dnia wystawiamy też w ten sposób na potencjalne niebezpieczeństwo nasze dane o tym, co robimy i kim jesteśmy. W jaki sposób zabezpieczyć się w sieci i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek związanych z kradzieżą danych? Kilka cennych porad znajdziesz poniżej.

Korzystaj z VPN

Próbując dowiedzieć się, jak dbać o bezpieczeństwo w Internecie, na pewno trafisz na skrót VPN. Powstał on ze stwierdzenia w języku angielskim: Virtual Private Network. Sieć VPN działa na zasadzie tworzenia prywatnego, bezpiecznego tunelu dla naszej internetowej aktywności. Dzięki VPN użytkownik otrzymuje wirtualny adres IP, którego nie pozna nikt, komu może zależeć na śledzeniu naszych działań, ani nawet nasz dostawca Internetu. Jest to szczególnie istotne, gdy korzystamy z łatwych do zaatakowania publicznych, niezabezpieczonych sieci i hotspotów. To nie jest jednak jedyna zaleta VPN. Możemy skorzystać też z opcji przełączenia widoczności naszej lokalizacji na dowolne miejsce na świecie. To zwiększa nam natomiast możliwości korzystania na stronach internetowych z opcji niedostępnych dla użytkowników w naszym kraju, np. oferty filmów w serwisach streamingowych, dedykowanej dla innego kraju.

Pamiętaj o programie antywirusowym

Podstawą naszego bezpieczeństwa w sieci niezmiennie jest wysokiej jakości antywirus. Choć nowsze systemy operacyjne mają coraz bardziej rozbudowaną ochronę antywirusowa, a ich producenci zapewniają, że antywirusy nie są już konieczne, wciąż nie jest to prawdą. Nawet najskuteczniejsza automatyczna systemowa ochrona nadal nie jest w stanie lepiej zabezpieczyć naszych danych i urządzeń lepiej niż dobrej jakości antywirus. Nie zapominaj o tym, zanim zaczniesz korzystać z Internetu na swoim komputerze!

Twórz silne hasła i wykorzystuj menedżer haseł

Kolejnym problemem związanym z bezpieczeństwem w sieci, który z pewnością nie jest obcy żadnemu użytkownikowi Internetu, jest stworzenie silnego, skutecznego hasła do komputera, czy też portali internetowych, z jakich korzystamy. Bardzo często po prostu nie chce nam się głowić nad hasłem i wybieramy najprostszą opcję, ustawiając na hasło imię partnera bądź partnerki, datę urodzenia dziecka, czy też proste kombinacje, np. „12345”. Jest to ogromny błąd, ponieważ takie hasła są nie tylko bardzo łatwe do zapamiętania, ale też do ich złamania. Jak stworzyć silne hasła? Rozwiązaniem jest menedżer haseł. Narzędzie to da Ci możliwość bezpiecznego przechowywania haseł, a także łatwego tworzenia silnych haseł, które ochronią Twoją prywatność w Internecie.

Nie lekceważ bezpieczeństwa Twoich danych w sieci. Używaj sprawdzonych, bezpiecznych narzędzi, które pomogą Ci zabezpieczyć Twoje hasła i całą internetową aktywność, a być może uchronią Cię nawet przed potencjalnie kosztowną utratą danych do logowania w banku lub innym serwisie internetowym, z którego korzystasz.