Prasowanie ubrań ma wielu zwolenników. Ta czynność wycisza i uspokaja, ale warunkiem jest niezawodny sprzęt, taki jak żelazko lub parownica. Chociaż te drugie szybko podbiły rynek, to żelazka nadal są niezastąpione, jeśli chodzi o skuteczność usuwania zagnieceń z tkanin i efektywność. Zwłaszcza jeśli lubimy nosić koszule lub bardziej formalną garderobę – wtedy zakup żelazka to obowiązek.
Topowi producenci – Braun, Philips i Tefal – prześcigają się w oferowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz oferują coraz to nowsze i bardziej zaawansowane modele. Jakie są najważniejsze różnice między tymi markami?
Na co zwrócić uwagę, kupując żelazko?
Przede wszystkim na moc urządzenia. Standardowe żelazko powinno mieć między 1500 a 1800W. Niektóre modele żelazek Braun mają nawet 3100! Im wyższa moc, tym łatwiej wyprasować szczególnie oporne tkaniny. Drugim ważnym kryterium jest regulacja temperatury. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku delikatnych tkanin, takich jak jedwab czy satyna. Niektóre ubrania nie są odporne na wysoką temperaturę i potraktowanie ich rozgrzanym żelazkiem może je zniszczyć lub uszkodzić. Czasem wystarczy użyć funkcji pary, żeby rozprostować niewielkie zagniecenia. Żelazka Tefal pozwalają na pionowy wyrzut pary, a także prasowanie w pionie, dzięki czemu łatwiej dostosować sposób prasowania do danej tkaniny.
Warto zwrócić również uwagę na funkcję wytwarzania pary. Wartości mogą wahać się od 35g/min do nawet 260g/min. Para pomaga poradzić sobie z trudnymi zagnieceniami i ułatwia prasowanie. Z kolei jeśli często zapominamy wyłączyć żelazko i boimy się, że wyrzut pary kogoś poparzy lub nagrzana stopa urządzenia wywoła pożar, wybierzmy sprzęt z systemem bezpieczeństwa, który wyłącza żelazko po określonym czasie bezczynności.
Kolejną ważną cechą jest odporność stopy żelazka na zarysowania (wpływa to na żywotność sprzętu!) oraz system zapobiegający kapaniu wody na tkaninę. Nie bez znaczenia jest również waga żelazka – szczególnie przy prasowaniu większej ilości ubrań. Im lżejsze żelazko, tym mniej się zmęczymy. Lekkie modele są także łatwiejsze w transporcie.
Którą markę wybrać?
Lepiej wybrać żelazko Braun, Philips czy Tefal? To zależy od tego, czy zależy nam na dodatkowych funkcjach. Marka Braun jest łączona z niezawodnością oraz zaawansowanymi systemami parowymi. Z kolei Philips jednoznacznie kojarzy się z innowacyjną technologią, np. w stopach żelazek. Najczęściej w żelazkach spotkamy stopę ceramiczną, ale żelazka Philips posiadają SteamGlide Elite, czyli wykonaną z twardej stali szlachetnej. Zapewnia doskonały pocisk, równomiernie się nagrzewa i zapobiega przypaleniu ubrań. Co więcej, jest odporna na zabrudzenia oraz przywieranie materiału. Tefal jest pozycjonowany jako marka, która produkuje modele łatwe w obsłudze, a także bardzo bezpieczne.
Wygodne żelazko – co tak naprawdę ma znaczenie?
Omówione wcześniej cechy są zdecydowanie najważniejsze. W końcu moc czy ilość wytwarzanej pary pozwala zrealizować podstawowy cel żelazka, jakim jest prasowanie. Co jeszcze wpływa na komfort użytkowania żelazka?
- Ergonomiczne uchwyty – nawet lekkie urządzenie może być problematyczne, jeśli będziemy z niego długo korzystać, dlatego producenci prześcigają się w ergonomicznych rozwiązaniach. Chwyt dopasowany do dłoni sprawia, że prasowanie jest szybsze i łatwiejsze.
- Samoczyszczenie – ta funkcja pozwala zadbać o urządzenie, zminimalizować ryzyko osadzania się kamienia i zabrudzenia odzieży.
- Bezprzewodowe sterowanie – zdalne włączenie/wyłączenie żelazka i ustawienie temperatury może ułatwić życie, jeśli jesteśmy poza domem lub robimy coś innego w oddalonym pomieszczeniu. Żelazko niestety samo nie wyprasuje ubrań po praniu, ale może być szybko gotowe do pracy.
- Temperatura dostosowana do rodzaju tkaniny – zaawansowana opcja ustawień temperatury, przeznaczonej do prasowania konkretnej odzieży wydłuża żywotność ubrania i pozwala dłużej się nim cieszyć!
- Para uderzeniowa – bardzo mocne wyrzuty pary, które radzą sobie z najtrudniejszymi zagnieceniami.
- Prasowanie w pionie – nie zawsze masz ze sobą deskę do prasowania? Żaden problem! Niektóre modele żelazek pozwalają prasować ubrania w pionie za pomocą pary.
- Oszczędzanie energii – wbrew pozorom prasowanie pochłania sporo energii. Producenci wprowadzają systemy energooszczędne, które pozwalają zaoszczędzić prąd, jeśli żelazko nie jest akurat używane lub prasowanie odbywa się na niższej mocy.
Cena żelazka – co na nią wpływa?
Niezależnie od marki, wpływ ma przede wszystkim: moc urządzenia, siła wyrzutu pary, zastosowane zaawansowane technologie, marka, ilość dodatkowych funkcji, a nawet design urządzenia. Żelazka Braun są już dostępne od 99zł! Na własne potrzeby i przy niewielkiej ilości ubrań do wyprasowania, wystarczy najtańszy model, który na pewno spełni swoją funkcję. Jednak jeśli mamy dużo rzeczy, które ciężko się prasuje – lepiej wybrać bardziej zaawansowane technologicznie żelazko, które przyspieszy pracę.
#artykuł sponsorowany #reklama