Koenzym Q10

Słyszałaś o tym, że o koenzym Q10 to wartościowy składnik kosmetyków działających przeciwstarzeniowo? W tym wpisie opowiemy Ci więcej o tym składniku i suplementach diety zawierających koenzym Q10 – jaki wybrać produkt i jak najlepiej go stosować.

Czym jest koenzym Q10 i w czym występuje?

CoQ10, czyli koenzym Q10 (https://shaman.pl/kategorie-produktow/suplementy/anty-aging/koenzym-q10) – znany również pod nazwą: ubichinon – pojawia się w suplementach diety i kosmetykach anti-aging, czyli takich, których zadaniem jest spowolnienie procesu starzenia się skóry poprzez poprawienie jej jędrności i elastyczności. Z chemicznego punktu widzenia budowa CoQ10 przypomina witaminę (zwłaszcza witaminę K). Substancja ta charakteryzuje się tym, że rozpuszcza się w tłuszczach. To związek chemiczny, który pełni funkcję „przewoźnika” elektronów w łańcuchu oddechowym. Występuje on w mitochondriach roślinnych oraz zwierzęcych. Jest więc wytwarzany przez ludzki organizm, ale podobnie jak w przypadku kolagenu – wraz z wiekiem jego produkcja zaczyna się stopniowo zmniejszać. Należy zaznaczyć, że w naszych ciałach występuje pod dwiema postaciami: ubichinolu oraz ubichinonu. Pierwsza z nich to jego zredukowana forma, natomiast druga to forma utleniona.

Większość suplementów diety dostępnych na rynku oferuje 100 mg koenzymu Q10 w dziennej porcji. W sprzedaży są jednak dostępne produkty o niższym oraz większym stężeniu, dlatego najlepiej skonsultować prawidłową dawkę z lekarzem lub dietetykiem.

Warto wiedzieć, że substancja ta występuje również w produktach spożywczych. Ryby morskie, kurczak, wołowina, szpinak, orzechy włoskie oraz jajka to produkty bogate w koenzym Q10. Najlepiej przyswajalny ubichinon to taki, który połączony jest z tłuszczami – w końcu tak, jak wspomnieliśmy już wcześniej – ten związek chemiczny łatwo się w nich rozpuszcza. Z tego powodu warto przyjmować suplement diety podczas posiłków.

Poniżej opisujemy, z jakimi produktami ze sklepowej oferty warto się zapoznać. Koniecznie przeczytaj artykuł do końca!

Koenzym Q10 – jaki wybrać i jak suplementować?

Wiesz już, czym jest, gdzie występuje i jaki wpływ na organizm człowieka ma koenzym Q10. Jaki wybrać suplement diety, aby dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość tej substancji? Przychodzimy do Ciebie z listą kilku produktów, na które warto zwrócić uwagę:

  1. Koenzym Q10 Wysokoprzyswajalny z Bioperyną od Doctor’s Best – to wegańskie kapsułki z dodatkiem ekstraktu z owoców czarnego pieprzu. Jedna porcja to aż 200 mg CoQ10!
  2. Koenzym Q10 Swanson – marka oferuje kilka możliwości. Opakowania tego suplementu zawierają w sobie od 60 do 240 kapsułek. Ich zawartość CoQ10 waha się od 30 mg do 200 mg – możesz więc dokładnie dopasować dawkę do swoich potrzeb.
  3. CoQ10 Gummies od Nordic Naturals – to ubichinon w postaci żelek o smaku truskawkowym. W dziennej porcji znajduje się 100 mg koenzymu Q10. Jedno opakowanie produktu starcza na dwa miesiące.
  4. Koenzym Q10 NOW Foods – to produkt wzbogacony o lecytynę i witaminę E, która m.in. pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. W sprzedaży dostępne są warianty o zawartości: 200 mg, 400 mg lub 600 mg koenzymu Q10 w jednej porcji. Wybrać możesz także formę spożycia – kapsułki lub pastylki do ssania.

Zaciekawił Cię koenzym Q10 Swanson, a może chciałabyś wypróbować suplement w formie żelek? Wszystkie wymienione wyżej produkty są dostępne w internetowym sklepie Shaman.pl, gdzie szybko i łatwo możesz złożyć zamówienie. Pamiętaj, aby podczas przyjmowania koenzymu Q10, stosować się do zaleceń producenta, dietetyka lub lekarza.