Aby zrobić zrzut ekranu (screenshota) na laptopie, możesz skorzystać z następujących kroków:

  1. Przygotuj ekran, który chcesz zrzutu. Upewnij się, że wszystko, co chcesz zawrzeć na zrzucie ekranu, jest widoczne na ekranie.
  2. Znajdź klawisz „PrtScn” (Print Screen) na klawiaturze. Może być on oznaczony również jako „PrntScrn”, „PrtSc”, „PrtScr”, „Print Scr” lub podobnie.
  3. Naciśnij klawisz „PrtScn”. Nie będziesz widział żadnej reakcji, ale obraz ekranu został teraz schowany do schowka systemowego.
  4. Otwórz program do edycji obrazu, taki jak Paint lub GIMP. Możesz to zrobić, wyszukując je w menu Start lub przez wpisanie ich nazw w wyszukiwarkę systemową.
  5. W programie do edycji obrazu, wybierz opcję „Wklej” z menu „Edycja” lub skorzystaj z skrótu klawiszowego Ctrl+V. Zrzut ekranu zostanie wklejony do nowego obrazu.
  6. Zapisz obraz, korzystając z opcji „Zapisz jako” z menu „Plik”. Możesz zapisać go w dowolnym formacie obrazu, takim jak JPG, PNG lub GIF.

Jeśli chcesz zrobić zrzut ekranu tylko części ekranu, możesz skorzystać z narzędzia „Zrzut ekranu” w systemie Windows. Aby to zrobić, naciśnij klawisze Alt+PrtScn, a następnie otwórz program do edycji obrazu i wklej zrzut ekranu tak, jak opisano powyżej. Możesz też skorzystać z narzędzia „Zrzut ekranu” znajdującego się w menu Start lub wyszukać go w wyszukiwarce systemowej i użyć go do zrobienia zrzutu ekranu całego ekranu lub wybranej jego części.