Odpowiednie rozmieszczenie sprzętów kuchennych jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim ergonomicznych. Odległość kuchenki od blatu roboczego nie może być za duża, bo będziemy biegać po całej kuchni. Z kolei zbyt mała sprawi, że pomieszczenie stanie się klaustrofobiczne, a samo gotowanie będzie frustrujące. O czym jeszcze trzeba pamiętać przy projektowaniu kuchni i jak rozmieścić sprzęty kuchenne, żeby w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń?
Najważniejszy etap – projektowanie kuchni
O umeblowaniu kuchni i rozmieszczeniu w niej sprzętów kuchenny warto myśleć już na etapie projektowania gniazdek w kuchni. Dzięki temu będziemy mieć nieograniczone możliwości. Gniazdka nad blatem, w blacie, a może pod? Odpowiedni projekt ukryje kable i pomoże stworzyć przyjazną, ergonomiczną kuchnie. Oczywiście rozmieszczenie gniazdek nie zależy tylko od naszej wyobraźni, ale też od możliwości technicznych, instalacji oraz ogólnych zasad bezpieczeństwa. Jedną z nich jest to, że gniazdko nie może być zakrywane przez żaden sprzęt kuchenny (lodówkę, zmywarkę itd.). Nie bez znaczenia jest również wysokość gniazdek – w przypadku kuchenni będzie to 30-50cm nad podłogą.
Przed przystąpieniem do projektowania zastanów się, jakie sprzęty koniecznie chcesz mieć w swojej kuchni, bez których nie wyobrażasz sobie życia oraz z których możesz zrezygnować, jeśli się okaże, że przestrzeni w kuchni jest za mało.
Rozmieszczenie sprzętów – podstawowe informacje
Przede wszystkim warto zastanowić się, jakie sprzęty będą stale na wierzchu. Takimi urządzeniami są np. ekspresy do kawy, które zawsze stoją na blacie. Często mają również funkcje dekoracyjną. Elegancki ekspres dobrze prezentuje się w każdej kuchni, niezależnie, czy jest to część nowoczesnego loftu czy tradycyjna, mała kuchnia w bloku. Chociaż jest to sprzęt, który prawie zawsze wygląda estetycznie, to nie może stać w dowolnym miejscu. Ekspres do kawy w okolicy kuchenki prawdopodobnie szybko się zepsuje, a na pewno łatwo się zabrudzi przez pryskający tłuszcz oraz parę, wydobywająca się podczas gotowania. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest umieszczenie ekspresu na końcu blatu, z dala od kuchenki. Warto rozważyć stworzenie kącika kawowego i obok urządzenia umieścić pojemniki z kawą i herbatą.
Projektując jakąkolwiek przestrzeń, w której znajdują się urządzenia elektryczne, trzeba pomyśleć o odpowiednich warunkach. Żadne sprzęty AGD nie lubią wilgoci ani pary. Trudno tego uniknąć w kuchennej atmosferze, ale można zminimalizować negatywny efekt gotowania, oddzielając strefę mokrą od suchej. Gotowanie czy pieczenie powinno odbywać się w wyznaczonej strefie. Z tego powodu piekarniki znajdują się najczęściej w okolicy kuchenek, a w sklepach największy wybór jest wśród „kuchenek z piekarnikiem”. Zalecana odległość od zlewu to minimum 120cm. Podobnie wygląda sytuacją z lodówką: nie może ona znajdować się za blisko tzw. „strefy mokrej”, a także sprzętów wydzielających ciepło.
Jak daleko umieszczać od siebie sprzęty?
To zależy! W dużej kuchni możemy kierować się rekomendacjami ekspertów z zakresu aranżacji wnętrz i sprzętu AGD. W takiej kuchni lodówka będzie znajdowała się ponad 2m płyty grzejnej, a my będziemy mieć do dyspozycji duży blat roboczy. Niestety, jest to prawie niemożliwe do zrealizowania w bloku lub małym domu. Ok. 110cm odległości całkowicie wystarczy, żeby spełnić normy bezpieczeństwa. Projektując rozkład szafek i różnych przedmiotów, warto pomyśleć o tym, gdzie znajdzie się płyta indukcyjna. Jeśli umieścimy blisko niej szafkę, możemy instynktownie kłaść w jej okolice wyciągnięte przedmioty. Płyta indukcyjna jest wrażliwa na dotyk (bardziej niż płyta elektryczna), dlatego będzie ciągle się włączać.
Inaczej projektuje się kuchnie dla singla, a inaczej dla rodziny z dziećmi. W drugim przypadku sprzęty powinny być niedostępne dla małych dzieci. Najlepiej zadbać o schowanie kabli i umieszczenie wszystkiego, co niebezpieczne, wystarczająco wysoko. Płyta indukcyjna posiada opcje blokady. Jeśli blat jest dosyć niski, warto korzystać z tej opcji na co dzień.
Nowoczesne sprzęty AGD – gdzie je trzymać?
Designerski mikser kuchenny, blender kielichowy czy gofrownica to bardzo popularne gadżety kuchenne. Te rzadziej używane najczęściej lądują w szafce lub szufladzie. Niektóre sprzęty używamy jednak każdego dnia, a ponadto są one na tyle ładne, że chcemy je wyeksponować. Takim gadżetem jest robot kuchenny, który staje się powoli obowiązkowym elementem wystroju. Funkcjonalny, wygodny, oszczędza czas, a na dodatek wygląda bardzo dobrze! Łatwy dostęp do robota kuchennego jest kluczowy, dlatego warto umieścić go w miejscu, gdzie nie stoją już inne sprzęty lub przedmioty. Doskonale sprawdzi się róg blatu, z dala od kuchenki i zlewozmywaka.
Odpowiednie rozmieszczenie sprzętów kuchennych pozwoli na sprawne i wygodne gotowanie. Część AGD można bez problemu przestawić, ale nie zawsze jest to możliwe ze względu na odległość od gniazdek i długość kabli. Z tego powodu warto pomyśleć o tym jak najwcześniej!