Olejki eteryczne można stosować jako odświeżacze powietrza, po dodaniu do prania pozostawią przyjemny zapach na ubraniach. Swoje zastosowanie znalazły również w aromaterapii. Od wielu lat sprawdzają się w leczeniu masy chorób. Mogą łagodzić nieprzyjemne objawy alergii. Ułatwiają zasypianie i odprężają.
Czym tak właściwie są olejki eteryczne i w jaki sposób się je pozyskuje?
Olejek eteryczny można wykorzystać do produkcji. Są to związki lotne pochodzące z roślin, a dokładniej z ich części np. Liści, korzeni, łodyg, kwiatów. Otrzymujemy je ze świeżych lub suszonych roślin w wyniku procesu destylacji parą wodną. Mogą powstać również przez tłoczenie na zimno, czy za pomocą ekstrakcji z alkoholem. Olejki eteryczne pozyskiwane są z około 2 tysięcy roślin na świecie. Nauka o ich właściwościach i zastosowaniu nazywa się aromaterapią.
Trzy sposoby stosowania olejków eterycznych:
- miejscowo na skórę np. W kremach, maściach i żelach,
- poprzez wdychanie – inhalacja przez inhalator,
- aromaterapia.
Jak rozcieńczyć olejki eteryczne?
Rozcieńczanie powinniśmy rozpocząć od niższego rozcieńczenia i w razie potrzeby stopniowo dodawać. Używanie olejków eterycznych prosto z butelki może zakończyć się uczuleniem lub podrażnieniem. Rozcieńczamy, aby zminimalizować niepożądane reakcje i toksyczność drobnoustrojową. U dzieci poniżej 2 roku życia zalecane jest rozcieńczenie 0.25%-0.5%. Jeżeli chcemy stosować olejek długotrwale to należy stosować 1%. Natomiast do stosowania krótkotrwałego zalecamy 5% rozcieńczenia. 10% rozcieńczenie polecamy stosować na małych powierzchniach wymagających interwencji oraz w nagłych sytuacjach.
Stosowanie olejków eterycznych na co dzień
Na grypę lub przeziębienie w domowym zaciszu pomocne mogą okazać się olejki: tymiankowy, eukaliptusowy, anyżowy, sosnowy, z drzewa herbacianego i liści manuka. Mają właściwości oczyszczające drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny. Po przemarznięciu warto wziąć kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych. Stosować można je również do inhalacji podczas przeziębienia.
Kolejnym pomysłem na ich zastosowanie mogą być domowe okłady z olejków eterycznych. W formie zimnego okładu możemy sobie pomóc na migrenę, przy bólu głowy czy nawet opuchliźnie. Taki okład należy trzymać na skórze do 2 godzin.
Masaż z olejkiem eterycznym ma właściwości odprężające i regenerujące.
Do ciepłej wody podczas kąpieli możemy dodać olejek eteryczny. Przenikają one przez skórę i wnikają do dróg oddechowych. Wykazują silne działanie terapeutyczne. Taka kąpiel powinna trwać 20-30 minut.
Rodzaje naturalnych olejków eterycznych
- eukaliptusowy-
- stosowany w inhalacji podczas choroby, do masażu na bóle mięśni i reumatyzm,
- cedrowy- przydatny przy trądziku, przyspiesza gojenie, reguluje hormony,
- cytrynowy- niweluje zmęczenie, uspokaja, zabije bakterie i wirusy,
- lawendowy- pomaga przy bezsenności, poprawia jakość snu, stosowany przy bólach reumatycznych,
- jaśminowy- afrodyzjak, stosowany w odżywkach do włosów,
- sosnowy- działa odprężająco, łagodzi stany zapalne, pomocny w leczeniu infekcji.
Materiał zewnętrzny
Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com