Czy do dermatologa potrzebne jest skierowanie

Dostęp do niektórych lekarzy specjalistów jest możliwy nawet bez posiadania skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Jest to bardzo dużym ułatwieniem dla pacjentów i w konkretnych przypadkach może to przełożyć się na łatwiejszy powrót do zdrowia. Czy jest tak również w przypadku dermatologa? Jak wygląda dostęp do usług dermatologa w Polsce? Czy do dermatologa trzeba mieć skierowanie i jak długo czeka się na wizytę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.

Skierowanie do dermatologa

Dermatolog jest specjalistą zajmującym się chorobami skórnymi, a także problemami zdrowotnymi dotyczącymi włosów oraz paznokci. Kojarzy się więc ze stosunkowo łagodnymi schorzeniami, co jest oczywiście przeświadczeniem błędnym, ponieważ zmiany na skórze, czy na paznokciach mogą być spowodowane nawet tak poważnymi i potencjalnie śmiertelnymi problemami zdrowotnymi, jak choroby nowotworowe. Do 2015 roku, aby móc udać się do dermatologa na NFZ, niepotrzebne było do tego skierowanie. Z analizy Ministerstwa Zdrowia wynikł jednak pewien problem. Bardzo duża część wizyt była jednorazowa i na tym kontakt ze specjalistą się urywał. Pacjenci bardzo często przychodzili do specjalistów ze stereotypowym „złamanym paznokciem” i schorzeniami, którymi mógł zająć się lekarz rodzinny lub nawet które nie wymagały w ogóle wizyty u lekarza. Cierpieli na tym oczywiście pacjenci realnie potrzebujący pomocy, ponieważ wydłużały się w ten sposób kolejki. Od 2015 roku, chcąc udać się na wizytę do dermatologa, potrzebujesz do tego zatem skierowania od swojego lekarza pierwszego kontaktu.

Ile jest ważne skierowanie do specjalisty?

Jeżeli Twój problem rzeczywiście wymaga interwencji specjalisty, uzyskanie skierowania od lekarza rodzinnego nie będzie najmniejszym problemem. Od 2021 roku wszystkich lekarzy oraz pacjentów w naszym kraju obowiązują e-skierowania, czyli skierowania w formie elektronicznej. Dotychczas istniał obowiązek dostarczenia papierowego skierowania osobiście w ciągu 14 dni. Elektroniczna forma skierować konieczność tą eliminuje – wystarczy podczas rejestracji u specjalisty podać kod skierowania i PESEL. Twoje e-skierowanie, tak jak tradycyjne skierowanie papierowe, będzie ważne tak długo, jak będzie zachodzić potrzeba interwencji specjalisty – nie ma zatem żadnych ram czasowych, a więc w przypadku np. chorób przewlekłych skierowanie będzie ważne nawet po roku i dłużej. Jeśli jednak uzyskujesz skierowanie do dermatologa np. na wysypkę, która zejdzie Ci do czasu wizyty, lekarz ma podstawy, by skierowania nie uwzględnić i stwierdzić, że jest ono już nieważne.

Ile czeka się na wizytę?

Z dostępem do usług dermatologa nie ma w Polsce większych problemów, znajdziesz nawet specjalistów, którzy będą w stanie przyjąć Cię w ciągu kilku dni – wszystko zależy od wyboru lekarza przez pacjenta. Maksymalnym terminem oczekiwania są z reguły 2, 3 miesiące. Jeśli chcesz udać się do dermatologa szybciej, prywatnie, musisz liczyć się z kosztem przeważnie nie mniejszym niż 100 złotych za jedną wizytę.

Odpowiedź na pytanie zadane na początku jest zatem jednoznaczna: tak, skierowanie do dermatologa jest potrzebne. Wprowadzenie tej konieczności ma jednak na celu ułatwienie życia pacjentom realnie potrzebującym pomocy i skrócenie kolejek u specjalistów, do czego kolejnym krokiem jest również wprowadzenie e-skierowań.