Sąsiad zalał mieszkanie – co teraz zrobić? To pytanie, które zadają sobie tysiące Polaków praktycznie każdego dnia. Zalania w blokach i kamienicach nie są niczym nadzwyczajnym i chyba większości z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyła się taka sytuacja. Powodów, przez które ma to miejsce, jest co najmniej kilka. Może to być taka błahostka, jak niedokręcony kran lub zniszczona uszczelka, jak też zalanie mieszkania z winy spółdzielni. Prawdziwy problem pojawia się jednak, gdy dochodzi do zalania mieszkania przez sąsiada bez ubezpieczenia. Inaczej wyglądać będzie sprawa dochodzenia odszkodowania w takiej sytuacji, a inaczej np. przy odszkodowaniu za zalanie mieszkania z dachu. Co możesz w takiej sytuacji zrobić i jak należy postępować?
Pierwsze kroki po zalaniu mieszkania
Na początku, gdy widzimy, że nasze mieszkanie jest zalewane, nie mamy oczywiście świadomości tego, czy sąsiad ma ubezpieczenie, czy też nie oraz czy woda cieknie z kranu, prysznica czy czegokolwiek innego. Nie zastanawiamy się nad tym i jest to sytuacja całkowicie naturalna. Pierwszym krokiem musi być oczywiście interwencja. Nie czekamy, aż osoba z piętra wyżej sama zorientuje się w problemie, będzie nas przepraszać i oferować rekompensatę. Musimy natychmiast starać się skontaktować z sąsiadem lub go odwiedzić i zlikwidować przyczynę zalania, aby nie dochodziło do powiększania się szkód.
Dokumentacja i likwidacja szkód po zalaniu mieszkania
Po zahamowaniu wycieku, a przed przystąpieniem do prac nad przywróceniem zalanego mieszkania do stanu sprzed awarii warto szkody udokumentować. Wystarczy zrobienie odpowiednich zdjęć, co może pomóc w szczególności, gdy sprawca nie będzie poczuwał się do winy. Jeśli ucierpiały też konkretne przedmioty, dobrze, jeśli będziemy w stanie udokumentować ich konkretną wartość. Posiadanie rachunków, dowodów zamówień, czy przelewów to więc również czynnik, który może zwiększyć naszą dokumentację i ułatwić ewentualną walkę o odszkodowanie. Kolejnym krokiem jest też zachowanie rachunków związanych z wszelkimi zakupami i pracami dotyczącymi likwidacji szkód, czyli np. malowaniem lub tapetowaniem.
Odszkodowanie za zalanie mieszkania
Najkorzystniejszą opcją jest oczywiście sytuacja, w której jesteś w stanie porozumieć się z sąsiadem polubownie, ma on świadomość swojej winy i poniesionych przez Ciebie szkód oraz po prostu godzi się na pokrycie udokumentowanych kosztów. Takie międzysąsiedzkie porozumienia są jednak niestety coraz większą rzadkością. Jak możesz postąpić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem, które generować będzie najmniej wysiłku dla poszkodowanego, będzie skorzystanie ze swojej polisy ubezpieczeniowej. Ubezpieczyciel pokryje koszty związane z zalaniem i to po jego stronie zostanie ewentualne dochodzenie zwrotu kosztów od sprawcy – Ciebie jednak bezpośrednio ta sprawa nie będzie już dotyczyć. Co jednak, gdy Ty również nie masz ubezpieczenia, które obejmowałoby sytuacje, w których sąsiad zalał mieszkanie, w jakim mieszkasz? Wówczas pozostaje Ci jedynie skompletowanie wymienionych wyżej dowodów i dochodzenie swoich spraw przed sądem z powództwa cywilnego. Szanse na powodzenie sprawy są naprawdę duże, jednak, jak przy każdym procesie sądowym, musisz liczyć się z kosztami oraz koniecznością poświęcenia dużej ilości czasu i uwagi, co zawsze jest w jakimś stopniu sytuacją stresującą i niekomfortową. Jeśli chcesz, by takie sprawy, jak zalanie mieszkania prze sąsiada bez ubezpieczenia przebiegały dla Ciebie możliwie jak najmniej dotkliwie i jak najszybciej, zadbaj o ubezpieczenie swojego mieszkania!