obwody drukowane

Wszechobecność urządzeń elektronicznych to już codzienność dla zdecydowanej większości osób. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że do montażu podzespołów elektronicznych potrzebne są płytki drukowane. Bez nich żadne urządzenie nie mogłoby działać. Jeśli chcesz się dowiedzieć czym są płytki PCB, co jest wykorzystywane do ich produkcji oraz gdzie występują, to ten artykuł jest dla Ciebie!

Co to są obwody drukowane?

Obwody drukowane w aspekcie budowy to płytki z materiałów izolacyjnych, na których znajdują się ścieżki (połączenia) oraz pady (punkty lutownicze). Płytki drukowane potrzebne są montażu podzespołów elektronicznych, więc w dzisiejszym świecie są nieocenione i praktycznie każdy człowiek wykorzystuje płytki PCB, nawet nieświadomie.

Warto wiedzieć, że wszelkie obwody drukowane wytwarzane są zawsze pod kątem budowanego układu elektronicznego. Indywidualne wykonanie każdej płytki PCB pozwala idealnie wykorzystać jej możliwości w urządzeniach elektronicznych.

Obwody drukowane mogą mieć jedną warstwę, dwie warstwy lub być wielowarstwowe (z warstwami wewnętrznymi). Jeśli chodzi o sposób montowania podzespołów elektronicznych na płytkach PCB to najczęściej można spotkać dwie metody:

  • THT (Through-Hole Technology) – w tej metodzie wyprowadzenia elektryczne przechodzą przez przygotowane w płytce otwory, a następnie lutowane na przeciwnej stronie płytki w stosunku do elementu
  • SMT (Surface Mount Technology) – w technologii SMT wyprowadzenia elektryczne znajdują się na tej samej stronie co element i tam też są lutowane, żaden element nie musi być przewlekany.

Obwody drukowane wykonywane są techniką trawienia, która polega na usuwaniu miedzi z miejsc, w których laminat nie jest pokryty tonerem. Do tego procesu wykorzystuje się roztwór wodny chlorku żelaza lub kwasu azotowego.

Wszelkie obwody drukowane dawniej projektowane były ręcznie, jednak w dzisiejszych czasach wykorzystuje się do tego odpowiednie oprogramowanie typu CAD, co pozwala zautomatyzować proces tworzenia płytki PCB (szczególnie gdy potrzebna jest duża ilość płytek) oraz zapobiega błędom podczas tworzenia projektów płytek.

Do produkcji płytek PCB najczęściej stosuje się 5 rodzajów laminatów:

  • filc szklany, tkanina szklana, żywica epoksydowa – CEM-3
  • tkanina szklana, żywica epoksydowa – FR-4
  • papier, żywica fenolowa – FR-2
  • papier, tkanina szklana, żywica epoksydowa – CEM-1
  • tkanina szklana, żywica epoksydowa – FR-4

Do czego służą przygotowane otwory płytki?

Ze względu na indywidualną budowę każdej płytki PCB przygotowane otwory płytki mają swoje zastosowanie. Montowane na płytce podzespoły elektroniczne są powiązane ze sobą połączeniami elektrycznymi. Do zamówienia klienta zawsze odpowiednio dopasowujemy otwory, jeśli płytka ma być tworzona jako montaż przewlekany. Przy metodzie montażu THT otwory płytki PCB są kluczowe.

Czy do każdego budowanego układu elektronicznego potrzebne są obwody drukowane?

Obwody drukowane od początku istnienia były wykorzystywane w branży wojskowej oraz kosmonautyce. Następnie rozpowszechniły się w urządzeniach, które zarządzały systemami zasilania, a także zarządzaniem i dystrybucją energii. Wraz z rozwojem technologii i coraz powszechniejszej elektronice użytkowej, płytki drukowane znajdują się praktycznie wszędzie. Znajdziemy je w telewizorach, komputerach, lodówkach, samochodach czy panelach fotowoltaicznych. Popularność obwodów drukowanych w najbliższej przyszłości nie spadnie, a wręcz można się spodziewać, że będą to bardzo potrzebne materiały w skali światowej.

Materiał zewnętrzny
Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com