automatyka do bram segmentowych

Automatyka bramy odpowiada za funkcjonowanie całego systemu bramowego. Od tego, jakie urządzenia wybierzecie, zależy sprawność Waszej bramy, jej funkcjonalność, a także Wasze bezpieczeństwo. Warto zatem dobrze zastanowić się, zanim wybierzecie napęd obsługujący bramę. Pokazujemy, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze automatyki do bram segmentowych.

Projekt bramy

O automatyce do bramy powinniście pomyśleć już na etapie projektowania danego ogrodzenia, nie dopiero po jego stworzeniu, czy nawet zakupie samej bramy. Przyczyna tego jest oczywiście dość prosta – nie wszystko wszędzie się sprawdzi. Niektóre rozwiązania wymagałyby dodatkowych, skomplikowanych prac, aby je zastosować, a innych w ogóle nie poleca się przy danym rodzaju bramy. Im lepiej wszystko zaplanujecie, tym większą macie pewność, że stworzycie taki system bramowy, jakiego oczekiwaliście oraz że zrobicie to jak najmniejszym nakładem pracy i finansowym.

Rodzaj bramy

Analogicznie do tego, że nie w każdym projekcie sprawdzi się dana automatyka, tak też nie każda będzie odpowiednia do konkretnego modelu bramy. Należy wziąć pod uwagę wiele parametrów samej bramy, która macie zamontowaną, lub którą chcielibyście mieć na swojej posesji bądź w swoim obiekcie. Powinniście zwrócić uwagę np. na liczbę skrzydeł bramy, a także ich wielkość. Dobrze, jeśli znacie też wagę bramy. Korzystnie dla poprawnego działania automatyki, a co za tym idzie, całej bramy, będzie też, jeśli sprawdzicie i pozbędziecie się ewentualnych usterek, które mogły pojawić się w używanej już bramie. Pomyślcie też o samym przeznaczeniu bramy: stopniu, w jakim ją eksploatujecie, częstotliwości użytkowania. Jeśli ma być to brama przemysłowa, która jest często używana i narażona na duże zużycie, to należy odpowiednio dostosować do tego również automatykę. Urządzenia do domowego użytku, o mniejszej sprawności, nie będą dobrze się sprawdzały w takich warunkach.

Dodatkowe funkcje bram segmentowych

Nowoczesne systemy bramowe zawierają w sobie mnóstwo udogodnień, z których korzystanie możliwe jest dzięki elektronice. Pod tym względem macie przed sobą naprawdę wiele do rozważenia. Nie warto przepłacać za automatykę posiadającą funkcje, z których po prostu nie będziecie korzystać. Niektóre z nich tworzone są specjalnie z myślą np. o obiektach przemysłowych. Po co więc decydować się na taką automatykę w przydomowym ogrodzeniu i narażać się na dodatkowe koszty? Automatyka bram oferuje m.in. fotokomórki; lampy ostrzegawcze; możliwość cofania się bramy, gdy ta napotka przeszkodę; pamięć ustawień, funkcję furtki, elektrozamek oraz znacznie, znacznie więcej. Zapoznajcie się ze wszystkimi funkcjami interesującego Was modelu, ponieważ może okazać się, że niektórych z nich zupełnie nie potrzebujecie, a innych zaś w interesującym Was zestawie nie ma. Jeśli już jest tak dużo możliwości technologicznych z zakresu automatyki bram, to warto maksymalnie z nich skorzystać i dopasować funkcje bramy do swoich potrzeb.

Wniosek może być tylko jeden: automatyka do bram segmentowych to bardzo ważny element dla całego działania Waszej bramy. Poszczególne funkcje mogą Wam znacznie ułatwić korzystanie z bramy lub utrudnić, gdy nie dobierzecie odpowiedniego systemu. Dobrze, jeśli pomyślicie o wszystkim na etapie projektowym, zanim zdecydujecie się na zakup jakiejkolwiek bramy lub systemu automatyki do bram. Możliwości jest bardzo dużo – warto z nich skorzystać!