
Praca zdalna to bardzo wygodne rozwiązanie. Pozwala na wykonywanie obowiązków zawodowych z dowolnego miejsca, zmniejsza koszty transportu i poprawia komfort codziennego planowania zadań. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne dla każdego. Sprawdź, jakie wady i zalety ma praca zdalna w branży IT!
Na czym polega praca programisty? Jakie można osiągnąć zarobki?
Praca programisty w dużej mierze polega na tworzeniu kodu. W tym celu niezbędna jest znajomość jednego lub kilku języków programowania. Wykorzystując tę wiedzę, można tworzyć zarówno strony internetowe, aplikacje, programy, usprawniać funkcjonalności określonych systemów czy tworzyć nowe rozwiązania dla wybranych branż, np. e-commerce czy bankowości. Różnorodność w tym zakresie wynika więc nie tylko z umiejętności, ale i samej specyfiki zadań, z jakimi wiąże się praca programisty.
Młodzi programiści mogą zazwyczaj pochwalić się pensją na poziomie 4000-5000 tysięcy brutto miesięcznie. Jednak już pracownicy o średnim doświadczeniu bez trudu podwajają to wynagrodzenie. Najwyżej opłacani są starsi specjaliści, mogący zarabiać nawet 20 tysięcy brutto miesięcznie. Zarobki programisty uzależnione są nie tylko od kompetencji, ale i stopnia złożoności zadań, jakie stawia przed pracownikiem przyszły pracodawca. Jeśli chcesz zapoznać się z obowiązkami programistów poszukiwanych na rynku pracy, przejrzyj oferty. Wiele z nich znajdziesz na GoWork. Dzięki temu zorientujesz się, jakie wymagania mają obecnie pracodawcy, a także, z jakimi zadaniami łączy się praca programisty.
Zalety pracy zdalnej na UoP oraz B2B
Liczne oferty pracy zdalnej przyciągają uwagę zarówno młodych, jak i doświadczonych programistów. Jest to kuszące rozwiązanie, zwłaszcza dla osób mieszkających poza dużymi miastami. Praca programisty może być realizowana zarówno w formie umowy o pracę, jak i na zasadzie kontraktu B2B. Różnicą w obu tych wariantach jest przede wszystkim forma, a także zakres praw oraz przywilejów. Zatrudnieni na podstawie umowy o pracę mają możliwość korzystania z płatnego urlopu, L4, otrzymują także sprzęt firmowy i mają normowany czas pracy. Wiele firm zachęca do pracy zdalnej i oferuje wszelkie udogodnienia.
W przypadku pracy z własną działalnością i umową B2B wielu programistów traci część tych przywilejów. W zamian, prowadząc własną działalność, można otrzymać wyższą pensję, niezależność oraz wygodę. Dzięki temu, korzystając z oferty pracy zdalnej, można realizować zawodowe cele niemal z każdego miejsca na ziemi.
Jakie są wady zdalnej pracy dla programistów?
Praca programisty z zasady wykonywana jest na komputerach. Z tego względu nie ma technicznych przesłanek do uznania wyższości pracy stacjonarnej nad zdalną. Niemniej jednak taka forma wykonywania swoich obowiązków bywa problematyczna u osób zaczynających swoją karierę. W chwili, gdy kluczowa jest nauka i rozwój, stała obecność wśród członków zespołu i wsparcie doświadczonego mentora mogą okazać się bardzo pomocne.
W przypadku pracy zdalnej pojawia się również problem z nawiązywaniem bezpośrednich kontaktów biznesowych, które są bardzo istotne podczas budowania swojej kariery. Na uwagę zasługują również kwestie związane z zachowaniem work-life-balance oraz odpowiednie podejście do organizacji powierzonych zadań.
Kiedy warto wybrać pracę zdalną, a w jakich okolicznościach lepsza jest stacjonarna?
Wady i zalety pracy programisty są w dużej mierze subiektywne i uzależnione od okoliczności. Doświadczeni programiści chętnie wybierają pracę zdalną, zwłaszcza na etapie dużej świadomości życiowej i doświadczenia pozwalającego na sprawną organizację powierzonych zadań. Taka forma pracy pozwala na łatwiejsze budowanie więzi z rodziną czy np. podróżowanie. Natomiast praca stacjonarna ułatwia nawiązywanie więzi w zespole i wspiera zachowanie work-life balance.
Oferty pracy zdalnej cieszą się dużą popularnością wśród programistów. Ich obowiązki nie wymagają rozbudowanych interakcji i w większości przypadków konferencje czy szkolenia przybierające formę online w zupełności wystarczą. Jednak dla osób wchodzących do branży oraz chcących poszerzyć swoje kompetencje, brak kontaktu z doświadczonymi kolegami może być sporym utrudnieniem. Chcąc stawiać pierwsze kroki w tym zawodzie, warto więc świadomie podejść do tego, jakie wady i zalety pracy programisty będą dla nas kluczowe.